Okna drewniane a plastikowe – wady i zalety

Podczas budowania lub remontowania domu trzeba podjąć wiele istotnych decyzji, które wpłyną nie tylko na wygląd danego domu, lecz przede wszystkim na wygodę i ekonomiczność życia w nim. Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych spraw jest to, jakiego rodzaju okna się wybierze. Jak się okazuje, najczęściej inwestorzy wahają się pomiędzy modelami plastikowymi i drewnianymi. Czy okna drewniane są lepsze od plastikowych, a może jednak jest na odwrót?

Charakterystyka okien drewnianych

Chcąc wskazać najpopularniejsze rodzaje okien, bez wątpienia okna drewniane byłyby na samej górze takiej listy. Spowodowane jest to przede wszystkim ich niezwykłym, bardzo ładnym i eleganckim wyglądem. To, jak prezentuje się drewno, a także jak rewelacyjnie wpisuje się w estetykę domu, sprawia, że są to okna, które mogą być wykorzystywane właściwie w przypadku każdego stylu aranżacji. Mało tego okna tego typu bez trudu i ryzyka ich uszkodzenia można malować, czym w wygodny sposób można dostosować ich wygląd do swoich potrzeb. Dodatkowo widzieć trzeba, że okna tego typu można naprawiać, jeśli ich rama ulegnie uszkodzeniu.

Jakie są natomiast wady drewnianych okien? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że wymagają one okresowej konserwacji, ponieważ bez tego szybko zacznie negatywnie oddziaływać na nie przykładowo wilgoć. Z tego też powodu bardzo często stosowane są okna drewniano-aluminiowe, które posiadają nieco mocniejszą i bardziej odporną konstrukcję.

Charakterystyka okien plastikowych

Czym w takim razie charakteryzują się okna plastikowe? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że są one wyraźnie tańsze niż modele drewniane. Co więcej, ich budowa sprawia, że są one również znacznie lżejsze, a przez to wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Nie da się nie zauważyć także faktu, że są one znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie tylko nie są wrażliwe na wilgoć, lecz również na niską lub wysoką temperaturę. Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że nie trzeba ich w żaden sposób zabezpieczać czy też konserwować.

Jakie są jednak wady takiego rodzaju okien? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nie prezentują się one tak okazale, jak modele drewniane. Co więcej, dość szybko zmieniają one kolor, ponieważ słońce, a konkretniej mówiąc, promieniowanie UV powoduje, że żółkną. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że są to okna, których nie da się naprawić, jeśli zostaną mechanicznie uszkodzone. Jeśli więc przez nieuwagę zostaną porysowane lub też w wyniku wady produkcyjnej pękną, jedynym wyjściem jest wymiana całego skrzydła okna na zupełnie nowe, co rzecz jasna oznacza spore koszta.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Kąpiel w balii ogrodowej to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Aby jednak móc...

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Oświetlenie nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednie lampy mogą być stylowym...

Oprawy awaryjne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Każdy z nas korzysta ze sztucznych źródeł światła. Służy to nie tylko poprawie komfortu...

Sprawdź również