Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Kąpiel w balii ogrodowej to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Aby jednak móc w pełni cieszyć się z dobroczynnych właściwości seansów w balii, należy wybrać dobrej jakości urządzenie z wydajnym piecem. Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Fińskie balie ogrodowe z piecem wewnętrznym lub zewnętrznym

Dobrej jakości piec wpływa na funkcjonalność, ale również estetyczny design balii. Wybierając fińskie balie ogrodowe, zwróć uwagę na umiejscowienie pieca. W sklepach znajdziesz modele z piecem wewnętrznym, czyli urządzeniem zamontowanym w środku balii. Umieszczenie go wewnątrz konstrukcji sprawia, że woda podgrzewa się poprzez bezpośredni kontakt z gorącymi ścianami pieca, co może przyspieszać proces podgrzewania. W takich modelach piec nie zabiera dodatkowego miejsca poza balią, dzięki czemu jest szczególnie polecany dla osób, które muszą się idealnie wpasować z urządzeniem w przestrzeń o konkretnych wymiarach. Co istotne, piec zamontowany w balii jest wydzielony specjalnym ogrodzeniem ochronnym, co wpływa na bezpieczeństwo korzystania z akcesorium, a jednocześnie jest bardzo praktyczne – na płotku można bowiem umieścić np. barek na napoje.

Zewnętrzny piec jest z kolei umiejscowiony obok balii. We wnętrzu wanny pozostaje więcej miejsca, które można w całości wykorzystać do celów relaksacyjnych. Piec można łatwo wyczyścić, bez ryzyka zanieczyszczenia wody popiołem. Fińskie balie ogrodowe z piecem zewnętrznym to zatem polecane rozwiązanie dla osób, którym zależy na maksymalnej funkcjonalności sprzętu. Co istotne, w nowoczesnych modelach piece instalowane na zewnątrz są bardzo estetyczne i stanowią prawdziwą ozdobę balii. Przykładem takiego modelu jest fińska balia Woody Red Cedar #170 marki Vingberg. Piec charakteryzuje się łatwą i wygodną obsługą. Posiada kominowy zestaw przeciwdeszczowy, który pozwala na korzystanie z balii nawet podczas deszczowej pogody.

Sposób ogrzewania balii ogrodowej

Poza umiejscowieniem pieca należy też wziąć pod uwagę metodę ogrzewania balii ogrodowej. Wyróżnia się zatem piece na drewno, gazowe i elektryczne.

Piece opalane drewnem cechują się szybkim nagrzewaniem wody, trwającym zwykle od 2 do maksymalnie 4 godzin. Aby ogrzać balię, wystarczy rozpalić ogień w piecu i co jakiś czas dokładać do niego szczapy drewna. Rozwiązanie to wymaga nieco pracy związanej z rozpalaniem i pilnowaniem ognia, a także magazynowaniem drewna. Model ten zapewnia jednak wyjątkowy nastrój i klimat. Sprawdzi się świetnie w przypadku wielbicieli tradycji i klasycznych rozwiązań.

Piece elektryczne zapewniają wysoki komfort użytkowania. Mimo że po pierwszym zalaniu nagrzanie wody trwa zwykle ok. 15 godzin, to następnie wbudowany termostat pozwala utrzymać stałą temperaturę wody przez długi czas. Sprzęt działa niemal bezobsługowo.

Piece wykorzystujące butle z gazem grzeją wodę w tempie ok. 15 stopni Celsjusza na godzinę. Modele te są praktycznie bezobsługowe i niemal nie trzeba ich pilnować. Przeciętna butla gazowa starcza jednak tylko na kilka kąpieli, co powoduje konieczność regularnego zaopatrywania się w kolejne pojemniki. Wybierając piec na gaz, sprawdź koniecznie, czy posiada on odpowiedni certyfikat bezpieczeństwa.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również