Na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki?

Jeśli jesteś w trakcie wymiany instalacji elektrycznej, budowy nowego domu lub po prostu chcesz odświeżyć obecną konfigurację gniazdek, musisz zastanowić się, na jakiej wysokości powinny zostać zamontowane kontakty i włączniki. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, bez obaw. Przychodzimy z pomocą.

Zanim wezwiesz do swojego domu elektryka, dobrze zastanów się, jak chcesz rozmieścić kontakty i włączniki w poszczególnych pomieszczeniach. Weź przy tym pod uwagę przede wszystkim liczbę sprzętów, które musisz podpiąć. Im jest ich więcej, tym więcej gniazdek potrzebujesz – w takich przypadkach pomogą ci gniazda elektryczne Legrand kilkoma wejściami.

Gniazdka elektryczne – na jakiej wysokości zamontować?

Wszystko zależy od Twoich preferencji i… rodzaju pomieszczenia. Wynika to przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa oraz odmiennego rozkładu i funkcjonalności danych miejsc. Nie bez powodu kontakty w salonach montowane są znacznie niżej niż w łazience czy kuchni.

Istotne znaczenie ma kwestia Twojej wygody. Niektórzy właściciele domów lub mieszkań wolą kontakty umieszczone przy samej podłodze, co jest obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Inni natomiast wolą montować kontakty i przełączniki Legrand wyżej – zwłaszcza jeśli mają małe dzieci.

Oto średnie wysokości, na których najczęściej montowane są gniazdka elektryczne:

  • kuchnia – na wysokości 80–110 cm; często korzysta się z kilku rozwiązań, montując kontakty zarówno blisko podłogi, jak i między szafkami,
  • łazienka – na wysokości 110–140 cm, co najmniej 60 cm od stref mokrych,
  • salon – na wysokości 20–40 cm; najlepiej, jeśli umieścisz je bezpośrednio za sprzętem elektronicznym,
  • pokój – na wysokości 20–30 cm; w przypadku mieszkań i domów zamieszkiwanych przez osoby starsze i dzieci, wygodniejsze są kontakty na wysokości 70–90 cm,
  • garaż i pomieszczenia gospodarcze – tam lepiej sprawdzi się umieszczenie gniazdek wyżej, ułatwia to między innymi podłączenie sprzętu elektronicznego.

Warto pamiętać, aby montaż kontaktów dedykowanych dla konkretnego urządzenia np. lodówki umieszczać bezpośrednio za nim. Ważne, aby takie gniazdo znajdowało się na wysokości umożliwiającej szybkie awaryjne odłączenie zasilania.

Włączniki do światła – na jakiej wysokości?

Tutaj pole manewru jest zazwyczaj znacznie mniejsze. Przy ustalaniu wysokości, na jakiej zamontowane zostaną włączniki do światła, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoją wygodę. Ich użytkowanie powinno być jak najbardziej intuicyjne – otwierasz drzwi od pokoju i od razu sięgasz do włącznika, który jest w zasięgu ręki.

Jak wskazują eksperci, optymalna wysokość montażu włączników światła to 140 cm od podłogi. Należy również zadbać o to, by były odpowiednio oddalone od ramy drzwi – najczęściej jest to 15–20 cm od ościeżnicy. W taki sposób montuje się między innymi włączniki Legrand. Takie umiejscowienie sprawia, że korzystanie z przełącznika będzie bardzo łatwe, nawet w ciemności.

Podobnie jak w przypadku gniazdek elektrycznych, również tu warto zwrócić uwagę na potrzeby wszystkich domowników. Oznacza to, że przełączniki w pokojach dziecięcych powinny znajdować się niżej – zazwyczaj jest to na wysokości 90–120 cm od podłoża, podobne kryterium należy wziąć pod uwagę w mieszkaniach, w których przebywają osoby na wózkach inwalidzkich.

Zadbaj o swoją wygodę!

Podczas rozmieszczania włączników i gniazdek elektrycznych przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Istotne jest więc nie tylko ich położenie, ale również odpowiednia liczba.

Przyjmuje się, że jedno gniazdko elektryczne powinno znajdować się maksymalnie 2,5–3 metry od poprzedniego. W ten sposób unikniesz konieczności montowania przedłużaczy i różnego rodzaju listew. Przynajmniej jeden kontakt musi znajdować się także w przedpokoju, co będzie znacznym ułatwieniem na przykład podczas remontu lub odkurzania.

O większą liczbę gniazdek i kontaktów musisz zadbać w kuchni oraz łazience. To pomieszczenia, w których powinno znaleźć się miejsce na minimum 4, a czasem nawet 6 kontaktów – w zależności od powierzchni.

Włączniki świateł należy montować po wewnętrznej stronie pomieszczenia, wówczas korzystanie z nich jest bardziej intuicyjne. Z tego samego powodu, przełączniki na schodach montowane są maksymalnie na wysokości pierwszego lub drugiego schodka.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również