Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od Allen-Bradley

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce, inwestuje w robotyzację, czerpiąc z tego wymierne korzyści: wzrost wydajności, wyższy poziom bezpieczeństwa i efektywniejsze wykorzystanie kadr. Wdrożenie rozwiązań z dziedziny inteligentnej produkcji wymaga precyzyjnego dopasowania różnych elementów, dzięki którym maszyny mogą pracować autonomicznie i komunikować się między sobą. Jednym z kluczowych zagadnień, które wprowadzamy w tym artykule, są systemy sterowania. Zaliczamy do nich m.in. warty polecenia sterownik CompactLogix 5480 od Allen-Bradley. Przyjrzyjmy się bliżej jego możliwościom.

Podstawowe informacje na temat sterownika

CompactLogix 5480 to jeden z nowszych sterowników z gamy marki Allen-Bradley, który od razu wzbudził duże zainteresowanie wśród automatyków i ekspertów z zakresu wdrażania rozwiązań inteligentnej produkcji.

Sterownik oferuje mnóstwo przydatnych opcji, które omówimy w dalszej części artykułu, łącząc w sobie funkcje sterowania Logix oraz funkcje obliczeniowe systemu Windows w ramach jednej platformy sprzętowej. Jest to bardzo ważna zaleta, którą docenimy szczególnie na etapie tworzenia i uruchamiania aplikacji. Dzięki zastosowaniu tego sterownika można znacząco zredukować koszty, jak i ograniczyć liczbę urządzeń niezbędnych do realizacji konkretnego zadania.

Kluczowe funkcje CompactLogix 5480

Omawiany sterownik marki Allen-Bradley jest bardzo chętnie wybierany przez specjalistów z dziedziny automatyki przemysłowej, ponieważ oferuje szereg przydatnych funkcji ułatwiających pracę oraz zwiększających zakres zastosowania tego elementu w zakładzie.

CompactLogix 5480 idealnie sprawdza się do zaawansowanych systemów sterowania na potrzeby zautomatyzowanego przemysłu. W sterowniku pracują równolegle system operacyjny Windows 10 IoT Enterprise oraz silnik sterowania Logix. Model 5480 wykorzystuje dokładnie ten sam mechanizm sterowania, który znamy ze sterowników ControlLogix 5580 i CompactLogix 5380.

Sterownik obsługuje aplikacje przygotowane pod system Windows, które pozwalają realizować zadania z zakresu analityki, zbierania danych czy obliczeń predykcyjnych. Co ważne, możliwe jest zbieranie danych również na poziomie maszyny.

Dlaczego warto postawić na sterownik CompactLogix 5480 od Allen-Bradley?

Budując systemy sterowania i wybierając ich poszczególne elementy, należy w pierwszej kolejności ocenić rzeczywistą przydatność konkretnych rozwiązań w danym zakładzie. Zaletą sterownika CompactLogix 5480, podobnie jak całej rodziny sterowników CompactLogix, jest uniwersalność zastosowania.

Mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo zaawansowanym sterownikiem, programowanym z poziomu narzędzia Studio 5000 Logix Designer w minimalnej wersji 32. Urządzenie doskonale sprawdzi się do średnich i dużych aplikacji, które wymagają wysokiej wydajności i szybkiego agregowania dużej ilości danych w ramach Edge Computing.

CompactLogix 5480 oferuje obsługę szybkich we/wy, sterowanie ruchem, jak również możliwość przyłączenia do sieci o topologii DLR, liniowej lub gwiazdy.

Analizując budowę sterownika można dostrzec trzy porty Gigabitowego Ethernetu EtherNet/IP – pozwalają one na wydajną komunikację w obrębie wewnętrznego systemu sterowania, umożliwiają również obsługę wejść/wyjść oraz sterowanie ruchem. Dwa spośród tych portów są konfigurowalne i obsługują podwójny adres IP lub architekturę DLR. Trzeci port jest komercyjnym interfejsem sieciowym systemu operacyjnego.

Sterownik może obsługiwać do 31 lokalnych modułów z rodziny 5069 Compact I/O, oferując jeszcze lepsze funkcje cyberbezpieczeństwa, obejmujące podpisane cyfrowo oprogramowanie układowe kontrolera, wykrywanie wprowadzonych do sterownika zmian czy dziennik opartej na rolach kontroli dostępu do procedur i instrukcji Add-On.

Wspomnijmy również o tym, że sterownik posiada zintegrowany DisplayPort, który umożliwia szybkie i łatwe podłączenie urządzenia do monitora przemysłowego o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo znajdziemy tutaj dwa porty USB 3.0, które zapewniają komunikację z różnymi peryferiami oraz umożliwiają przechowywanie danych np. na zewnętrznych nośnikach.

Więcej o funkcjach i praktycznym zastosowaniu sterownika CompactLogix 5480 od Allen-Bradley można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-sterowania-przyblizamy-mozliwosci-sterownika-allen-bradley-compactlogix-5480/.

Gdzie zamówisz sterowniki Allen-Bradley CompactLogix?

Dostawcą zaawansowanych systemów sterowania na potrzeby cyfrowej transformacji przemysłu jest RAControls – oficjalny partner amerykańskiego lidera rynku automatyki przemysłowej, Rockwell Automation oraz przedstawiciel marki Allen-Bradley.

RAControls zapewnia profesjonalny dobór i wdrożenie rozwiązań z zakresu systemów sterowania, w tym sterowników CompactLogix. Pełną ofertę znajdziesz na stronie https://racontrols.pl/.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je w szeroko...

Sprawdź również