Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Oświetlenie nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednie lampy mogą być stylowym dodatkiem, ale także wizualnie powiększyć czy pomniejszyć przestrzeń, mogą także tworzyć w niej strefy np. kącik czytelniczy. Jakie modele wybrać do sypialni?

Główne oświetlenie w sypialni

Najważniejszym elementem jest oświetlenie główne, które najczęściej przyjmuje formę lampy wiszącej. Najczęściej umieszcza się je w centralnym punkcie pomieszczenia, jednak dobrym pomysłem może być również zlokalizowanie go nad dolną częścią łóżka. Inną opcją jest również światło punktowe w formie plafonów lub reflektorów sufitowych. Odpowiednio rozmieszczone będą oświetlać najważniejsze miejsca w pokoju. Jak wybrać właściwe główne oświetlenie w sypialni? Najlepiej sprawdzają się lampy, które dają delikatne, rozproszone światło. Pozwala to nie tylko na równomierne oświetlenie pomieszczenia, ale też zapewnia miłą, komfortową atmosferę, ważną przy codziennym układaniu się do snu. Warto także wziąć pod uwagę cechy wizualne lampy. Model wiszący może być efektownym dodatkiem we wnętrzu. Odpowiednio dobrany design tego elementu pozwoli stworzyć udaną i przyjemną dla oka aranżację.

Lampki nocne

Oprócz głównego oświetlenia w sypialni niezwykle przydatne są również lampki nocne. Pozwalają one na wygodne ułożenie się do snu bez konieczności wstawania, aby wyłączyć główne oświetlenie. W tej roli doskonale spełniają się lampki stołowe, ustawione na stolikach nocnych. Dobrym pomysłem mogą być również kinkiety. Ważne jest to, jakie światło będą dawać lampki nocne. Lepiej, by nie było ono zbyt intensywne i punktowe, co pozwoli stworzyć komfortowe warunki do ułożenia się do snu. Jednocześnie dobrze jest zadbać o to, by było one wystarczająco mocne, a tym samym pozwalało wykonać pewne czynności, takie jak czytanie książki. Najczęściej do sypialni wybiera się dwa podobne modele lampek nocnych po obu stronach łóżka. Jednak w bardziej ekstrawaganckich aranżacjach dobrze może spełnić się zestawienie dwóch różnych lampek nocnych. Sklepy z oświetleniem mają szeroką ofertę takich produktów – łatwo znaleźć coś odpowiedniego dla siebie.

Kinkiety w sypialni

Kinkiety mogą doskonale sprawdzić się jako główne oświetlenie w sypialni. Warto także wykorzystać je jako lampy pomocnicze lub lampki nocne. W ostatnim przypadku dobrze jest wybrać modele, które można obrócić. Takie kinkiety doskonale sprawdzą się również, gdy chce się wizualnie podwyższyć pomieszczenie – wystarczy skierować je ku górze. Zastosowanie ich jako lampek nocnych jest także doskonałym rozwiązaniem w niewielkiej sypialni. Kinkiety pozwalają zrezygnować ze stolików przy łóżku lub zastosować ich mniejsze modele, a tym samym – zaoszczędzić przestrzeń. Jak w poprzednich przypadkach, także taki model lamp może być eleganckim dodatkiem do wnętrza. Do wyboru jest wiele rodzajów – od dyskretnych i wręcz niewidocznych, po designerskie, wyraziste i ekstrawaganckie. W przypadku kinkietów należy pamiętać o umieszczeniu ich na odpowiedniej wysokości.

Żarówki do lampy w sypialni

Równie ważne, co sam model lamp, czyli opraw świetlnych, jest dobór odpowiednich żarówek. W przypadku oświetlenia głównego dobrze sprawdzą się te o odrobinę większej mocy i ciepłej barwie. Wygodnym rozwiązaniem może być zamontowanie ściemniacza, który pozwala regulować moc oświetlenia. W przypadku dodatkowych lampek, w tym mocnych, lepiej sprawdzą się z kolei żarówki o mniejszej mocy. Pozwolą one stworzyć komfortową i przytulną atmosferę. Ważny jest również rodzaj wybranych żarówek. Oprócz klasycznych modeli kompaktowych ogromną popularnością cieszą się LED-y. Są one energooszczędnym źródłem światła. Często również można regulować ich temperaturę czy nawet barwę. W przypadku punktów świetlnych najczęściej wybierane są halogeny. Ich zaletą jest to, że można wybrać kąt padania światła. Wpływa to na jego rozproszenie, a tym samym – daje szerokie możliwości w kontekście doświetlenia całości lub części pomieszczenia.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również