Jak wybrać dobry odkurzacz do pyłów szkodliwych?

Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle generuje wiele wymagań odnośnie każdego składnika wyposażenia hali produkcyjnej. Sprzęt stosowany do czyszczenia powierzchni zakładu przemysłowego musi spełniać rygorystyczne normy prawne, a także dostarczać maksymalnej funkcjonalności i bezawaryjności. Przedstawiamy poradnik dotyczący specjalistycznych odkurzaczy, w wersji przeznaczonej do pochłaniania pyłów niebezpiecznych. Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru? Co warto wiedzieć o tego typu sprzęcie?

Odkurzacze przemysłowe do pyłów – cechy charakterystyczne

Cechą wspólną, jaka charakteryzuje wszystkie odkurzacze przemysłowe do pyłów, jest specjalny system filtracji. Jego zadania polegają na zatrzymaniu pyłów niebezpiecznych z podłogi wewnątrz urządzenia czyszczącego i powstrzymanie przed ponownym rozpyleniem. Odkurzacze do pyłów szkodliwych dzielą się na trzy klasy, w zależności od rozmiaru samego pyłu – L, M i H. Wybierając odkurzacze budowlane przeciwpyłowe, musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na specyfikę danego zakładu i rodzaj występującego tam zapylenia. Odkurzacze do pyłów szkodliwych klasy L świetnie sprawdzą się przy podstawowych pracach stolarskich oraz budowlanych, które polegają na docinaniu drewna, betonu lub metalu. Pył klasy L stanowi materiał o niskiej szkodliwości, który jednak może powodować problemy z układem oddechowym przy dużym nagromadzeniu.

Odkurzacze do pyłów klasy M usuwają groźne dla zdrowia pyły wytwarzane przy intensywnej obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych (płyty MDF). Szlifowanie drewna generuje ogromne ilości pyłu o bardzo drobnej strukturze, który z łatwością wnika do płuc, a także łatwo podrywa się z ziemi i długo unosi w powietrzu. Pyły klasy M powstają także w zakładach zajmujących się obróbką wypełniaczy, betonu, gipsu, farb, czy lakierów.

Najcięższą ligę w tym zestawieniu sprzętu stanowią odkurzacze przemysłowe do pyłów klasy H. Ich zadania koncentrują się na usuwaniu pyłów rakotwórczych, zawierających duże stężenie związków azbestu, pleśni, sztucznych włókien mineralnych, waty szklanej, kadmu, niklu, czy ołowiu. Odkurzacze do pyłów szkodliwych posiadają zaawansowane systemy filtracji, opierające swoje działanie na filtrach HEPA i ULPA.

Jak wybrać i gdzie znaleźć najlepsze odkurzacze do pyłów?

Proces selekcji odkurzacza do pyłów szkodliwych musi następować w ścisłej zależności od środowiska pracy. Instrukcja techniczna i BHP powinny zawierać szczegółowy opis wszystkich materiałów niebezpiecznych dla zdrowia, wykorzystywanych w procesie produkcji czy przetwarzania. Dobór odkurzacza należy zatem przeprowadzić zgodnie z przedstawioną klasyfikacją pyłów, pamiętając zarazem o możliwości połączenia wielu klas w ramach jednej przestrzeni. Największy wybór odkurzaczy przeciwpyłowych znajdziemy w sklepie ULPA, który dostarcza zaawansowanych rozwiązań dla wszystkich sektorów przemysłu. Na stronie www.ulpa.com.pl udostępniono sprawdzone odkurzacze przemysłowe do pyłów, które skutecznie oczyszczą przestrzeń z pyłu klasy L, M oraz H.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zwiększyć ognioodporność drewna?

Drewno od bardzo dawna jest wykorzystywane przez człowieka jako materiał budowlany. Elementami konstrukcyjnymi nośnymi...

Oświetlenie do ciągnika – obowiązkowe lampy w maszynie rolniczej

Maszyny rolnicze powszechnie wykorzystywane są w wielu sektorach. Traktory znacznie ułatwiają wykonywanie wielu czynności,...

Czy warto położyć płytki w całym domu?

Wybranie materiału na podłogi wbrew pozorom wcale nie jest łatwym zadaniem. Podejmując decyzję,...

Biuro architektoniczne – pomoc w stworzeniu domu marzeń

Stworzenie wymarzonego miejsca, w którym spędzać będziemy wspólne chwile z rodziną, wymaga wiele pracy....

Na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki?

Jeśli jesteś w trakcie wymiany instalacji elektrycznej, budowy nowego domu lub po prostu chcesz...

Okna drewniane a plastikowe – wady i zalety

Podczas budowania lub remontowania domu trzeba podjąć wiele istotnych decyzji, które wpłyną nie tylko...

Sprawdź również