W dzisiejszym artykule omówimy krok po kroku budowę fundamentów. Od czego należy zacząć, o czym koniecznie trzeba pamiętać i jakich urządzeń użyć, aby prace przebiegały bezpiecznie i sprawnie? Tego dowiesz się z dzisiejszego wpisu!
Fundamenty to bardzo ważny element każdego domu. Na początku zwykle korzysta się z pomocy architekta, który w odpowiedni sposób przygotuje parametry fundamentów biorąc pod uwagę różne czynniki, takie jak na przykład technologia budowy, rodzaj materiału i gruntu, ilość kondygnacji czy też wielkość całego budynku.
Zanim rozpoczniemy wykonywanie wykopów pod fundamenty, na placu budowy korzysta się także z pomocy geodety. Ten fachowiec w porozumieniu z kierownikiem budowy pomoże sprawnie wytyczyć osie i inne punkty charakterystyczne naszego budynku.
W trakcie pracy geodety, może okazać się, że konieczne będzie zagęszczenie gruntu na poziomie posadowienia budynku. Dzięki pracy zagęszczarki do gruntu możemy poprawić nośność, a także zmniejszyć odkształcalność podłoża. Proces zagęszczania powoduje, że minimalizuje się zawartość wolnych przestrzeni (porów) w naszym gruncie oraz zmienia się rozmieszczenie uziarnienia.
Żeby dobrze zagęścić grunt, warto postawić na zagęszczarki od renomowanych marek. W naszym sklepie znajdziesz zagęszczarki jednokierunkowe, zagęszczarki rewersyjne, ubijaki oraz walce. Przyjrzymy się więc kilku rekomendowanym sprzętom.
Jednym z typów są zagęszczarki jednokierunkowe, które charakteryzują się jazdą w jednym kierunku tj. do przodu. Są często wykorzystywane na mniejszych placach budowy przy stawianiu fundamentów pod domy mieszkalne.
Zagęszczarka jednokierunkowa Husqvarna LFV 100 Honda
To urządzenie od jednej z czołowych na rynku firm, które świetnie sprawdza się podczas zagęszczania gleby. Posiada nieduże rozmiary, co wpływa na komfort pracy operatora, a także na wygodne działanie nawet w trudniej dostępnych miejscach. Najlepsza do zagęszczania cienkich warstw gruntu. Urządzenie zostało także wyposażone w silnik marki Honda, który charakteryzuje się dużą trwałością i mocą 3,6 kW. Warto zwrócić uwagę na sprzęgło odśrodkowe z calowym otworem i zbiornik paliwa 3,1 l. Dzięki temu możemy sprawnie i wydajnie pracować przez dłuższy czas. Zagęszczarka Husqvarna LVF 100 posiada także wygodny uchwyt, który redukuje wibracje i wpływa na jakość pracy.
Zagęszczarka jednokierunkowa Wacker Neuson MP15
To kolejny sprzęt, który będzie świetnie sprawdzał się na placu budowy. Dzięki swojej zwartej konstrukcji jest idealny do pracy także w trudnych przestrzeniach na bardzo wąskich wykopach. Bardzo dobrze zagęszcza gleby mieszane, a specjalna konstrukcja pozwala zmniejszyć koszty serwisowania do minimum. Zagęszczarka do gruntu została wyposażona w płytę z żeliwa sferoidalnego, a obudowa wibratora wykonana jest z jednego odlewu. Kolejną zaletą tej zagęszczarki jest trzystopniowy system filtracji powietrza oraz niskie wibracje. W tej zagęszczarce uchwyty zostały wykonane w taki sposób, że prowadzenie jest bardzo wygodne, a załadunek i rozładunek z pojazdu przewożącego urządzenie ułatwiony. Wybierając sprzęt od Wacker Neuson masz pewność, że to trafiona inwestycja, ponieważ producent cieszy się uznaniem na całym świecie.
Zagęszczarka jednokierunkowa Altrad Belle PCX 500 Honda GX160
Rewelacyjną jakością wykonania i funkcjonalnością cieszą się także zagęszczarki do gruntu od firmy Altrad Belle. Model PCX 500 charakteryzuje się ergonomiczną konstrukcją, bezpieczeństwem i niskim oddziaływaniem wibracji na ręce oraz ramiona operatora. Uchwyt jest składany, co ułatwia transport oraz przechowywanie zagęszczarki. Co jeszcze możemy powiedzieć o tym urządzeniu? Z pewnością warto zwrócić uwagę na większą prędkość przesuwu, która podnosi wydajność naszej pracy oraz na ramę zabezpieczającą silnik, która służy również jako uchwyt dźwigowy. Silnik marki Honda o mocy 4 kW sprawia, że urządzenie pracuje sprawnie i wydajnie.
Odpowiednie wykonanie wykopów i przygotowanie szalunków jest podstawą stawiania fundamentów. W zależności od gruntu i innych czynników mogą to być szalunki ziemne czy też drewniane. W szalunkach układane jest zbrojenie, a następnie zalewa się je mieszanką betonową. Zbrojenie powinno być przygotowane zgodnie z projektem. Należy zachować optymalną długość zakładów prętów zbrojenia głównego, a pręty układamy w osi ław na dystansach, dzięki którym zapewnimy właściwe otulenie. Newralgiczne jest zachowanie ciągłości zbrojenia ław w miejscach, gdzie się łączą, a także w narożnikach. W miejscu łączenia dodaje się również pręty zbrojeniowe.
Kolejnym krokiem podczas budowy fundamentów jest wylewanie mieszanki betonowej oraz jej odpowietrzenie. Do tego celu wykorzystuje się wibrator buławowy inaczej pogrążalny. Aby ten proces zakończył się sukcesem niezbędne jest przestrzeganie kilku ważnych zasad. Pierwszą kwestią jest stosowanie odpowiedniej mieszanki betonowej, która będzie przygotowana z dobrej jakości cementu i zgodnie z recepturą. Następną kwestią jest skorzystanie z jakościowej zagęszczarki do betonu, która zmniejsza pory i sprawia, że beton będzie mocy oraz odporny na pękanie i niższe temperatury. Wibrator buławowy zanurzony w betonie wprowadza materiał w ruch, a tym samym pęcherzyki powietrza podchodzą do góry.
W naszej ofercie znajdziesz wiele wibratorów pogrążalnych, które perfekcyjnie zagęszczą beton. W tym artykule przedstawimy Ci zalety wybranego urządzenia, które zdecydowanie jest godne naszego polecenia.
Wibrator pogrążalny Wacker Neuson IRFU 65/230/5
Wacker Neuson słynie ze stosowania innowacyjnych rozwiązań, które znacznie ułatwiają pracę na budowie. Wibrator pogrążalny IRFU 65/230/5 posiada wbudowaną przetwornicę częstotliwości, co powoduje, że nie ma konieczności korzystania z dodatkowego wyposażenia. Ponadto, urządzenie świetnie pracuje z generatorami także w przypadkach występowania zmiennych napięć wyjściowych. Wibrator pogrążalny może pracować od razu po podłączeniu do gniazda sieciowego. Wibrator pogrążalny Wacker Neuson został także wyposażony w dedykowany system bezpieczeństwa o nazwie BodyguardTM, który znajduje się na końcu kabla i który odpowiada za stały monitoring elementów urządzenia. Jeśli doszłoby do jakiejkolwiek usterki mamy gwarancję bezpieczeństwa, ponieważ wibrator wyłączy się w ciągu trzech milisekund. Producent oferuje hartowaną konstrukcję buławy wibratora, co sprawia, że wibrator jest bardzo trwały i nie zużywa się tak łatwo. Dodatkowym udogodnieniem jest wtyczka redukująca wibracje. Jeśli zależy Ci na sprzęcie wysokiej jakości, ten wibrator pogrążalny jest dla Ciebie!
Działaniem wykonywanym podczas budowy fundamentów jest także zabezpieczenie ich przed wilgocią i niską temperaturą. W przypadkach kiedy budynek jest posadowiony na ławach, stosuje się hydroizolację poziomą. Jeśli z kolei mamy budynek posadowiony na płycie fundamentowej, wykonuje się tutaj hydroizolację z emulsji hydroizolacyjnej, folii albo papy termozgrzewalnej w miejscu, w którym będziemy murować ścianę.
Następnym etapem jest właśnie wznoszenie ścian fundamentowych w przypadku budynku posadowionego na ławach lub postawienie ścian piwnic albo parteru. Jeśli beton odpowiednio stwardnieje, to można przejść do etapu wznoszenia ścian fundamentowych już następnego dnia.
Podsumowując budowa fundamentów to proces, podczas którego warto zaopatrzyć się w dobrej jakości urządzenia, które pozwolą na bezpieczną, sprawną i efektywną pracę. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości dotyczące tego tematu lub chcesz zadać pytania związane z rekomendowanymi zagęszczarkami, specjaliści z Norwit są zawsze do Twojej dyspozycji!