Jaką taśmę wybrać do piły taśmowej?

Piły taśmowe stanowią obecnie popularne wyposażenie każdego zakładu stolarskiego oraz firm i warsztatów zajmujących się przetwarzaniem się drewna i materiałów drewnopochodnych. Jest to narzędzie wyjątkowo funkcjonalne, wydajne i dość wszechstronne, gdyż pozwala na cięcie zarówno cieńszych, jak i grubszych elementów materiału. Do pracy są potrzebne taśmy tnące do drewna, dostępne w wielu odmianach. Czym kierować się przy ich wyborze?

Taśmy tnące do pił taśmowych a materiał

Taśma tnąca stanowi najważniejszy element wyposażenia każdej piły taśmowej, bez którego niemożliwe byłoby cięcie materiału. Jest to część robocza, której cechy powinny być dostosowane zarówno do rodzaju materiału, jak i do intensywności pracy urządzenia. Na rynku można znaleźć wiele takich taśm pasujących do rozmaitych pił taśmowych. Niestety kompatybilność ze sprzętem nie jest wystarczająca do wykonywania pracy na satysfakcjonującym poziomie.

Wśród kryteriów, jakimi należy się posługiwać, dobierając taśmy tnące do pił taśmowych najistotniejszym jest rodzaj obrabianego materiału. W stolarniach, fabrykach mebli, modelarskich warsztatach hobbystycznych przetwarza się głównie drewno i materiały drewnopochodne. Piły taśmowe można jednak również stosować do obróbki metali, tworzyw sztucznych, a te wymagają innych typów taśm tnących.

Oferta maszyn stolarskich

Kryteria doboru taśmy tnącej

Materiał jest jednym z pięciu podstawowych kryteriów, jakim trzeba się kierować przy wyborze taśmy do piły. Znaczenie mają tu przede wszystkim cechy materiału takie jak twardość czy podatność na obróbkę. O jakości cięcia decyduje między innymi prędkość przesuwu taśmy, która powinna być tym mniejsza, im bardziej jest on miękki. Cztery inne kryteria istotne przy wyborze taśmy do piły taśmowej to:

  • parametry fizyczne, czyli szerokość i grubość – taśmy tnące do drewna dobiera się do konkretnych modeli maszyn. Dlatego przed zakupem należy sprawdzić, jakie wymiary powinien mieć ten element. Brak dopasowania pod tym względem uniemożliwi montaż lub cięcie, a jeśli nawet uda się taśmę założyć, może być zbyt mało naciągnięta, powodując odkształcenia i wibracje podczas pracy,
  • podziałka TPI – jest to najważniejszy parametr przy wyborze taśmy tnącej. Wyrażony liczbą określa ilość zębów, jakie mieszczą się na odcinku o długości 1 cala (25,4 mm). Im jest on wyższy, tym twardsze materiały można przecinać. Dla miękkiego drewna jest zalecane TPI od 3 do 6. Twarde materiały wymagają taśmy o TPI od 6 do 24. TPI powinno też być dobierane odwrotnie proporcjonalnie do grubości ciętych materiałów,
  • stan techniczny maszyny – nawet najlepsza i najwyższej jakości stolarska taśma z podziałką nie zapewni satysfakcjonujących efektów, jeśli będzie zamontowana na starej i wyeksploatowanej maszynie. Dlatego inwestowanie w kosztowne części zamienne ma sens tylko wtedy, gdy urządzenie podda się remontowi,
  • jakość wykonania – jest to oczywiste kryterium nie tylko w przypadku taśm tnących do pił taśmowych, ale również przy zakupie każdego innego narzędzia lub części zamiennej. Gwarancję jakości i bezpieczeństwa pracy zapewniają tylko markowe wyroby, pochodzące od sprawdzonych producentów. Dlatego podczas wyboru części watro sprawdzić, kto ją wykonał i ocenić jakość materiałów czy sposób wykończenia.

Sprawdź ofertę pił do drewna: https://maszynydodrewna.com/katalog-maszyn/pily

Jak dobrać szerokość taśmy tnącej?

Poza dopasowaniem parametru TPI do konkretnych materiałów istotne jest też, w jaki sposób dobrać szerokość taśmy. Jest to parametr, który w znacznym stopniu może ograniczać wykonywanie niektórych zadań, w tym między innymi cięcie po łuku lub okręgu. Szerokość taśmy warunkuje w tym przypadku promień łuku. Dlatego wykonując tego typu prace, należy dokładnie obliczyć, jakie parametry taśmy będą optymalne.

Obowiązuje tu zasada stosunku wprost proporcjonalnego, co oznacza, że im węższa będzie taśma, tym mniejszy może być promień wycinanych okręgów lub łuków. Przykładowo stolarska taśma z podziałką o szerokości ½ cala pozwala na wycinanie łuków o promieniu 3 i ¼ cala. Natomiast do wycinania łuków o promieniu 1 i 1/16 cala potrzebna jest taśma o szerokości ¼ cala. Poza doborem odpowiedniej taśmy tnącej do piły taśmowej dla jakości i bezpieczeństwa pracy ważne jest też dbanie o jej dobry stan. Warto pamiętać o regularnym ostrzeniu zębów i wymianie elementu w przypadku pojawienia się uszkodzeń.

Powiązane wpisy

Polecane

W jaki sposób zadbać o dobre dekoracje kuchni

Dobrze zaprojektowana kuchnia to serce każdego domu, dlatego dekoracje odgrywają kluczową rolę w tworzeniu...

Wymiana starych okien drewnianych na nowe – jakie rozwiązania...

Wymiana starych okien drewnianych to decyzja, która może znacząco wpłynąć na estetykę budynku oraz...

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Sprawdź również