Klej tapicerski – jego rodzaje oraz zastosowanie

Na rynku można znaleźć wiele różnych rodzajów kleju tapicerskiego. Różnią się one od siebie m.in. zastosowaniem oraz sposobem ich aplikacji. Jaki zatem klej tapicerski wybrać? Podpowiadamy poniżej!

Klej tapicerski – do czego może się przydać?

Wbrew pozorom klej tapicerski przydaje się nie tylko do klejenia tapicerki. Ma on znacznie szersze zastosowanie, dlatego też warto trzymać go w domu lub samochodzie. Do czego więc można ich używać? Kleje tapicerskie z Hurtowni Akces mogą się przydać m.in. do:

 • Podklejania odstających elementów tapicerki w meblach;
 • Wymiany starej tapicerki mebli w celach zmiany wystroju wnętrza;
 • Naprawy zużytych mebli lub ich renowacji;
 • Oklejanie ścian, np. gąbką akustyczną;
 • Wygłaszania pomieszczeń;
 • Izolacji termicznej drzwi i okien;
 • Mocowania dywanów, wycieraczek itp. do podłogi (zamiast taśmy dwustronnej);
 • Mocowania odklejającej się podsufitki;
 • Podklejania tapicerki samochodowej.

Jak więc widać, klej tapicerski może przydać się do wielu rzeczy.

zszywacz-tapicerskiWymiana tapicerki w meblach będzie wymagała zastosowania dobrego kleju.

Rodzaje klejów tapicerskich

Kleje tapicerskie dostępne są w wielu ciekawych wariantach oraz formach. W zależności od rodzaju mogą się one różnić między sobą nie tylko ceną, ale i gramaturą. Ponadto w zależności od ich rodzaju można wyróżnić także różne sposoby ich aplikacji (za pomocą pędzelka, sprayu, pistoletu pneumatycznego lub do urządzenia klejenia na ciepło). Pod względem zastosowania można je podzielić na:

 • Kleje do tapicerki – mogą być stosowane do oklejania mebli, tapicerski samochodowej itp.;
 • Kleje do pianki – zwykle nakładane przy pomocy pistoletu pneumatycznego;
 • Kleje do tworzyw sztucznych – stosowane do plandek, plastiku itp.

To jednak jeszcze nie wszystko. Kleje tapicerskie można podzielić na:

 • Kleje rozpuszczalnikowe – są ogólnodostępne, łatwe w aplikacji, bardzo wydajne oraz można je stosować do sklejania większości materiałów. Ogromną ich zaletą jest również przystępna cena. Podczas ich stosowania należy jednak pamiętać o tym, że tego rodzaju kleje są łatwopalne. Dlatego też ich stosowanie poleca się profesjonalistom.
 • Kleje dyspersyjne – zamiennie określane również jako kleje wodne. Dużym ich plusem jest to, iż są one pozbawione rozpuszczalników oraz wszelkich innych szkodliwych chemikaliów. W ich składzie znajduje się głównie woda oraz różne żywice akrylowe, które odpowiadają za trwałość mocowania. Z tego też względu są one znacznie bezpieczniejsze dla środowiska oraz osób, które je używają. Są one również niezwykle trwałe – po odparowaniu wody zaczynają się utwardzać.

Ponadto na uwagę zasługuje również klej tapicerski w sprayu, który bez problemu sprawdza się podczas większości prac tapicerskich. Ze względu na aerozol są one również bardzo łatwe w użyciu. To samo dotyczy ich przechowania – tego typu kleje nie zajmują wiele miejsca. Dodatkową ich zaletą jest również ich uniwersalność. Kleje tapicerskie w aerozolu można stosować zarówno do klejenia pianki tapicerskiej, obicia mebli, wykładzin, jak i wielu innych tkanin. Niektóre z nich można z powodzeniem stosować także do spajania elementów metalowych, z betonu i eternitu. Charakteryzują się one także bardzo dużą wydajnością oraz trwałością spoiwa. W dodatku dają one natychmiastowy efekt, przez co często używane są nie tylko w gospodarstwach domowych, ale i na potrzeby rzemiosła czy artystów.

Klej tapicerski do tapicerki samochodowej

To produkt, bez którego samodzielna wymiana podsufitki czy innych elementów tapicerki w aucie nie byłaby możliwa. W zależności od sposobu aplikacji produkty te można podzielić na kleje nakładane pędzelkiem lub pistoletem pneumatycznym. Szukając kleju do tapicerki samochodowej, warto wybierać produkty pozbawione substancji takich jak toluen. Są one znacznie bardziej bezpieczne dla zdrowia oraz nie wydzielają szkodliwych substancji – w trakcie aplikacji, czy dalszego użytkowania. Przed użyciem takiego kleju należy pamiętać o tym, by przed nałożeniem kleju dokładnie oczyścić klejoną powierzchnię. W przypadku, gdy jest ona gładka, trzeba również pamiętać o tym, by przed nałożeniem kleju poddać ją zmatowieniu. Dzięki temu klej będzie trzymać lepiej. Większość producentów radzi również używać takiego kleju w temperaturze nie mniejszej niż 18oC.

tapicerka-w-aucie

brudna tapicerka w aucie? Planując jej wymianę, koniecznie zaopatrz się w klej do tapicerki samochodowej!

Kleje do pianki tapicerskiej

To szczególny rodzaj kleju tapicerskiego, który przeznaczony jest do mocowania gąbki tapicerskiej. Umożliwia on sklejania pianek ze sobą oraz ich mocowania do powierzchni drewnianych, wykonanych z watoliny lub owaty.

Gdzie kupić dobry klej do tapicerki?

Kleje tapicerskie można bez problemu kupić w Internecie, np. na stronie hurtowni z akcesoriami tapicerskimi Akces.pl. Specjalnie dla klientów hurtowni przygotowano nie tylko bogaty asortyment produktów tapicerskich (w tym klejów), ale i wiele atrakcyjnych promocji. Zastanawiasz się nad wyborem jednego z klejów, ale nie potrafisz zadecydować? A może szukasz produktu, którego nie ma jeszcze na stronie hurtowni? Skontaktuj się z naszymi pracownikami, a z przyjemnością pomożemy i udzielimy odpowiedzi na wszelkie pytania. Zapraszamy do kontaktu!

AKCES
Strażów 346
36-073 Strażów

kom.: 570 670 303
https://hurtownia-akces.pl

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również