Odbiór luksusowego mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Dopełnienie formalności związanych z nabyciem luksusowej nieruchomości bynajmniej nie kończy się wraz z podpisaniem umowy i przekazaniem należności na konto dewelopera. Jednym z najważniejszym etapów na drodze do zostania właścicielem ekskluzywnego mieszkania jest profesjonalny i skrupulatny odbiór nieruchomości. Czy warto w tym procesie wspomóc się wiedzą i doświadczeniem fachowca? Na co zwrócić szczególną uwagę odbierając luksusowy apartament i czy warto godzić się na ustępstwa?

Luksus wymaga uwagi, czyli dlaczego warto zatrudnić fachowca?

Luksusowe nieruchomości charakteryzują się zazwyczaj bardzo długą listą założeń realizacyjnych, szczegółów konstrukcyjnych oraz wykończeniowych. Są to często skomplikowane wytyczne projektowe, które zawierają wymagania dotyczące sposobu ułożenia instalacji elektrycznych, standardu wykończenia podłóg, ścian, czy montażu stolarki drzwiowej i okiennej. W luksusowych wnętrzach stosuje się często wymagające materiały wykończeniowe oraz różnego rodzaju udogodnienia podwyższające standard nieruchomości. Jeżeli inwestor nie posiada doświadczenia w kwestii profesjonalnego odbioru takiego apartamentu, zdecydowanie powinien skorzystać z pomocy fachowca.

Osoba zawodowo zajmująca się ocenianiem tego, czy deweloper wywiązał się ze wszystkich swoich obietnic lub stawianych przed nim wymagań, będzie w stanie wychwycić każdy niuans mogący wpływać na techniczny, bądź estetyczny wymiar użytkowania nieruchomości. Warto, aby w momencie odbioru luksusowego apartamentu obecny był nie tylko fachowiec zajmujący się tym profesjonalnie, ale także projektant wnętrz nadzorujący wykonanie założeń aranżacyjnych. Jeżeli to deweloperowi powierzono wykończenie na przykład podłóg i ścian, to niekiedy tylko wprawne oko profesjonalisty będzie w stanie ocenić, czy użyto wybranych przez inwestora materiałów i czy zastosowano je w pożądany przez niego sposób.

Pora dnia i brak pośpiechu mają znaczenie

Oprócz zagadnień technicznych, niezwykle istotne podczas odbioru każdej nieruchomości – nie tylko luksusowej – są takie aspekty, jak pora dnia oraz czas, jakim inwestor będzie dysponował w trakcie tego etapu. Może się to wydawać prozaiczne, ale w ostrym świetle dużo łatwiej dostrzec uchybienia w wykończeniu wnętrz, które później byłyby widoczne w sztucznym oświetleniu. Oczywiście, nieruchomości luksusowe charakteryzują się uzgodnionym przez kontrahentów czasem gwarancji, jednak wdrożenie każdej poprawki oddala dzień, w którym inwestycja zostanie ukończona w standardzie, którego oczekuje inwestor. Z tej przyczyny warto, aby wszelkie ewentualne uwagi do wykonawcy zgłosić już na etapie odbioru nieruchomości.

Bez względu na to, czy standard wykończenia luksusowego apartamentu będzie kontrolowany przez fachowca, czy też przez samego inwestora, ważne aby dysponowali oni takim czasem, jaki będzie im niezbędny do skrupulatnego przeprowadzenia odbioru. Pośpiech jest zazwyczaj złym doradcą, a w kontekście transakcji opiewających nierzadko na miliony złotych nie może być miejsca na jakiekolwiek ustępstwa. Deweloperzy sprzedający luksusowe apartamenty doskonale wiedzą, że dla ich klientów każdy szczegół ma znaczenie i są przygotowani na większe wymagania niż standardowe. Tym niemniej warto zaznaczyć, że na profesjonalny odbiór ekskluzywnej nieruchomości potrzebny jest czas.

Zgodność standardu wykończenia z zapisami w umowie

Kluczowym aspektem determinującym przebieg odbioru luksusowej nieruchomości, są zapisy zawarte w umowie i ich zgodność ze stanem faktycznym lokalu. Dlatego też niezbędnymi dokumentami w trakcie tego procesu są właśnie umowa oraz plan apartamentu wraz z jego dokładnymi wymiarami. W przypadku ekskluzywnych nieruchomości, często sporządza się dodatkowe załączniki zawierające indywidualne ustalenia dotyczące wykończenia apartamentu, rozkładu pomieszczeń, zastosowanych materiałów. Jeżeli dokumenty takie istnieją, zarówno fachowiec, jak i inwestor powinni z nich korzystać podczas odbioru nieruchomości. Jakie zatem założenia umowy muszą zostać skontrolowane? Są to standardowo:

  • odpowiednia struktura pokrycia ścian i podłóg,
  • jakość i estetyka stolarki drzwiowej i okiennej,
  • poprawność ułożenia instalacji elektrycznej wraz z punktami świetlnymi, włącznikami i gniazdkami elektrycznymi,
  • funkcjonowanie instalacji grzewczej (trudne do kompleksowej kontroli poza okresem grzewczym),
  • instalacje multimedialne,
  • funkcjonowanie systemów klimatyzacyjnych i oczyszczających powietrze,
  • rozkład pomieszczeń ustalony w projekcie,
  • stan techniczny powierzchni przynależnych do lokalu (balkon, garaż, komórka lokatorska).

Czym się kierować odbierając luksusowy apartament?

Luksusowe apartamenty, szczególnie te o absolutnie unikalnej architekturze i standardzie wykończenia, jak na przykład https://foksal1315.com/apartamenty/, wymagają znacznie większej uwagi podczas odbioru niż mieszkania nienależące do segmentu premium. To, na czym należy skupić się w szczególności odbierając ekskluzywną nieruchomość, to nie godzenie się na ustępstwa i półśrodki. Jeżeli jakikolwiek element wykończenia wnętrza będzie niezgodny z pierwotnymi ustaleniami, należy niezwłocznie uzgodnić zakres i termin wdrożenia poprawek. Zazwyczaj deweloperzy tego typu nieruchomości, jak wspomniany wyżej Foksal 13/15, doskonale wiedzą, jakiej jakości oczekują ich klienci i nie pozwalają sobie na błędy. Niestety, nie zawsze można liczyć na podobną rzetelność wykonawcy i tu zasada braku ustępstw będzie miała swoje zastosowanie.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również