Trudno wyobrazić sobie dom bez prądu, a w związku z rozwojem technologicznym zapotrzebowanie stale rośnie. Aby nie nadużywać przesadnie zasobów elektrowni, a jednak mieć stały dostęp do energii elektrycznej i jednocześnie nie mieć wyrzutów sumienia, że w związku z tym przyczyniamy się do degradacji środowiska, warto zaopatrzyć się w panele fotowoltaiczne. Dzięki temu mamy własny prąd, zasilający naszą instalację. To jednak nie może uchronić nas przed przeciążeniem elektrycznym, gdyż każda sieć jest zaprojektowana na określony maksymalny pobór prądu. Im dom jest starszy, tym mogą występować częstsze problemy z przeciążeniem elektrycznym w starej instalacji. Bo jak ówczesny projektant miał przypuszczać, że za dwadzieścia lat dom będzie naszpikowany elektroniką? Warto zatem poznać krótki poradnik na temat bezpieczeństwa i tego jak radzić sobie z przeciążeniem elektrycznym.
Przyczyny przeciążeń elektrycznych
Jak już wspomnieliśmy przyczyną przeciążeń elektrycznych jest zbyt duża ilość urządzeń podłączonych do sieci. W nowszych domach rzadziej się to zdarza, podobnie jak tych współcześnie projektowanych, gdzie zakładany jest nieco większy pobór niż obecne zapotrzebowanie. Teraz już bowiem wiemy, jak szybko technika może pójść do przodu. Zatem w nowym domu nie ma problemów z obsługą funkcji smart i elektrycznym sterowaniem temperaturą, w przypadku ogrzewania podłogowego czy wentylacją, kiedy decydujemy się na tę mechaniczną, a także sterowaniem roletami elektrycznymi czy też muzyką w poszczególnych częściach domu. Nie ma problemu z tym, że syn właśnie podłączył gitarę elektryczną do wzmacniacza, a córka gra w Playstation, podczas gdy ojciec ogląda film czy mecz, a matka przygotowuje posiłek na kuchence elektrycznej i jednocześnie korzysta ze Skype’a. Ok, niektóre urządzenia mają swoje własne zasilanie litowo-jonowe i przynajmniej na pewien czas można odłączyć je od sieci, ale wiele jest prądożernych i musi być stale podłączonych. W każdym domu takim urządzeniem są lodówka i chłodziarka, które często są jednym urządzeniem, ale bywa, że mamy i jedno i drugie. W przypadku przeciążenia elektrycznego, którego skutkiem jest przepalenie instalacji, konieczna jest wymiana przewodów. W przypadku każdej dłuższej awarii wszystko, co w lodówce się znajduje jest zagrożone i musi zostać przeniesione lub po kilkunastu godzinach wyrzucone. Dlatego jeśli instalacja nie jest najnowsza, to warto oszczędniej wydatkować prąd, a przyda się to również w tej nowej, wszak wpływa na rachunki za energię.
Skutki przeciążeń elektrycznych
Jeśli w domu dojdzie do przeciążenia elektrycznego to w najlepszym przypadku dojdzie do wybicia korków, a w najgorszym do pożaru instalacji. W tym ostatnim przypadku należy pamiętać, że nie można używać zwykłej gaśnicy, a tej proszkowej. Dlatego zawczasu trzeba się w nią zaopatrzyć i mieć na wyposażeniu domu, zawsze pod ręką w razie potrzeby. Taka gaśnica nawiasem mówiąc przyda się również w przypadku palącego się oleju, którego także nie można gasić wodą. Jeśli spalą się przewody, to nie pozostanie nic innego, jak wezwać elektryka, który zajmie się wymianą instalacji, co pochłonie spore koszty. Oczywiście prawidłowo skonstruowana instalacja elektryczna może nas uchronić przed najgorszym. Istotne znaczenie ma odpowiednia aparatura elektryczna. W instalacji muszą znaleźć się bezpieczniki przeciwprzeciążeniowe, a także przeciwprzepięciowe. Dobrze jeśli dodatkowo są również te przeciwporażeniowe. Jeśli jesteś na etapie projektowania i doboru urządzeń do instalacji do doskonałym wyborem może być aparatura elektryczna w sklepie Amper.pl. Wśród nich są nie tylko rozłączniki izolacyjne, czyli korki, ale również ograniczniki przepięć czy też styczniki i przekaźniki modułowe.
Co zrobić w przypadku przeciążenia elektrycznego?
Jeśli dojdzie do przeciążenia elektrycznego to masz jedno zadanie. Musisz zajrzeć do skrzynki bezpiecznikowej i sprawdzić czy nie wybiło bezpiecznika. Jeśli jest to instalacja starego typu to najpewniej są to bezpieczniki topikowe. W takim przypadku ich stan sprawdza się przy użyciu neonówki, którą dotyka się metalowych kapturków. Jeśli bezpiecznik jest przepalony, to trzeba po prostu wymienić go na nowy i nie jest to trudne. W nowej instalacji mamy już dźwignie albo przyciski. Muszą one znajdować się w odpowiedniej pozycji. Jeśli okazuje się, że któryś z nich ma nieprawidłowe położenie, to po prostu trzeba je zmienić. Warto jednak wcześniej odłączyć jakieś urządzenie od prądu, a dopiero później zmienić położenie bezpiecznika. Jeśli nadal przeskakuje i prąd się wyłącza, może to oznaczać głębszy problem i trzeba wezwać elektryka.
Jak zapobiegać przeciążeniom i jak przygotować się na awarie prądu?
Niewątpliwie przeciążeniom można zapobiegać, a recepta jest prosta. Ograniczenie użycia wielu urządzeń elektrycznych w jednym czasie. Tak, wiemy, że czasem to niemożliwe, wszak prądu używamy nie tylko do rozrywki, ale również do pracy czy nauki. Dlatego ponieważ nie zawsze brak prądu jest naszą winą, a także by zapobiegać skutkom awarii spowodowanych przez własne niedbalstwo, warto zaopatrzyć się w agragat prądotwórczy. Takie urządzenie pozwoli ocalić choćby jedzenie znajdujące się w lodówce. Oczywiście nie da rady zasilić w prąd całego domu, a tylko najważniejsze urządzenia.
O jakość instalacji elektrycznej trzeba dbać, dlatego potrzebne są również regularne, przynajmniej coroczne przeglądy, a także konserwacja. Dzięki temu można uniknąć przykrych zdarzeń.