Rodzaje wykopów

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele – wydawałoby się tak odmiennych i oddalonych od siebie – branż i rodzajów działalności człowieka łączą prace ziemne. Przykładowo; zarówno prace przygotowawcze do podstawowych badań archeologicznych, jak i początkowe fazy realizacji jakiegokolwiek procesu architektonicznego (np. wykopanie miejsca pod fundamenty), zaczynają się od najbardziej fundamentalnej rzeczy, od wykopu. Niemalże każda działalność człowieka na powierzchni ziemi wymaga odpowiedniego przygotowania i zabezpieczenia gruntu, w czym wykopy ziemne mają niepoślednią rolę.

Czym właściwie są wykopy i elementarne prace ziemne?

Właściwie zaczynając każdą niemalże inwestycję budowlaną należy wykonać niezbędne prace ziemne. Z reguły dzielą się one na dwie fazy, pierwsza to podstawowe roboty ziemne, druga natomiast to różnego rodzaju wykończenia. Wśród robót podstawowych wyróżniamy obok makroniwelacji, wykopy szerokoprzestrzenne wykonywane z reguły pod obiekty budowlane, wykopy wąskoprzestrzenne służące umieszczeniu instalacji. Zaklasyfikować tutaj też możemy liniowe wykopy pod nasypy, drogi oraz wykopy służące kształtowaniu krajobrazu.

Druga faza to roboty wykończeniowe. Polegają one najczęściej na wyrównywaniu pierwotnie wykonanych wykopów szerokoprzestrzennych lub wyprofilowaniu nasypów czy wyrównaniu płaszczyzny skarp. W trakcie robót ziemnych wykończeniowych także mogą być wykonywane wykopy, np. gdy wykonuje się wykopy pod – wspomniane już powyżej – ławy fundamentowe lub gdy dokonuje się mikroniwelacji. Jak więc widać z owego krótkiego zestawienia, nie polegają one tylko na wykopaniu zwykłej dziury w ziemi. Zakres i możliwość wykonania ziemnych prac budowlanych zależy bowiem od warunków geotechnicznych, jak i uwarunkowań terenowych.

Wykopy wąskoprzestrzenne i szerokoprzestrzenne

Wykopy ziemne podlegają pewnym swoistym klasyfikacjom oraz muszą być wykonane zgodnie z przyjętymi regulacjami. Najczęstszymi rodzajami wykopów, jakim podoła dobra firma zajmująca się robotami ziemnymi, są wąsko i szerokoprzestrzenne. Te pierwsze, by takie miano zyskać, muszą się charakteryzować parametrami o wymiarach dna maksymalnie do 1,5 m. Z kolei wykopy szerokoprzestrzenne mają z reguły wymiary dna przekraczające 1,5 m w obu kierunkach. Zauważmy, iż można wykonać je za pomocą mniejszych lub większych koparek, by więc zaoszczędzić czas i energię, dobrze jest prace takowe zlecić wyspecjalizowanej firmie z branży robót ziemnych.

Dlaczego wykonywanie wykopów warto zlecić firmie specjalizującej się w pracach ziemnych?

Doświadczony operator koparki jest w stanie niemalże z zegarmistrzowską precyzją ściągnąć odpowiedniej grubości warstwę gruntu powierzchniowego, co nie bez znaczenia jest w przygotowaniu terenu pod wspomniane wykopaliska archeologiczne. Dobrym sprzętem można także pokusić się o zachowanie odpowiednich kątów i głębokości, tak by wykopy nie nastręczały już większych kłopotów podczas prac wykończeniowych.

Pamiętajmy także, że firma dysponująca koparkami przedsiębiernymi wyręczy nas, gdy planujemy położenie chodnika lub korytowanie ziemi pod drogę, gdzie wykopy są niezbędne i dość pracochłonne. By wykonać tego typu prace na potrzeby inwestycji np. domu jednorodzinnego, niekoniecznie trzeba wynajmować koparkę przedsiębierną wielkogabarytową o dużej pojemności łyżki, np. 1,5 m². Czasem do niektórych robót wystarczy mini maszyna, która sprawdzi się w przydomowych ogrodach, wąskich przestrzeniach budowlanych, jak i zda egzamin na nierównym, niestabilnym podłożu, dzięki swym niedużym rozmiarom i niewielkiej wadze.

Dowiedz się więcej na: wykopy Rzeszów

Powiązane wpisy

Polecane

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów...

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je...

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Sprawdź również