Tynkowanie ścian kojarzymy najczęściej z budową domu, gdy przygotowujemy się do prac wykończeniowych. Zabieg ten nie dotyczy jednak tylko wznoszenia budynków, ale i gruntownych remontów. Tynkowanie jest niezbędne na przykład w sytuacji zawilgocenia pomieszczeń, w wyniku czego na ścianach pojawia się grzyb. Jedyną możliwością jego likwidacji jest usunięcie starego tynku, zabezpieczenie powierzchni specjalnymi preparatami, a następnie położenie nowej warstwy tynku. To tylko kilka przykładów, kiedy tynkowanie jest niezbędne. Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania.
Tynkowanie przymusowe
Zacznijmy od sytuacji, w której tynkowanie jest niezależne od naszej woli. Podaliśmy wcześniej, że dotyczy to między innymi kwestii obecności wilgoci. Ale nie tylko. Musimy zlecić położenie nowych tynków także w przypadku znacznego wychłodzenia budynku, czyli przemarznięcia ścian. Dzieje się tak najczęściej w budynkach niewłaściwie zaizolowanych lub pozbawionych termoizolacji w ogóle.
Wówczas niezbędne jest usunięcie starej warstwy tynku poprzez jej skucie, a następnie przygotowanie ścian do tynkowania. Można położyć tynk ręcznie lub maszynowo – wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, powierzchni, a także budżetu, jakim dysponujemy, choć chwilowy brak finansowy pomoże uzupełnić pożyczka gotówkowa. Warto także pamiętać o doborze odpowiedniego tynku. Rynek oferuje bowiem ogromną różnorodność w tym zakresie, dlatego w kwestii zakupu konkretnego produktu najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowców.
Adaptacja poddasza
Ogromną popularnością cieszy się adaptacja poddasza na cele użytkowe. Decydując się na tę inwestycję, należy także pamiętać o konieczności wykonania wylewek oraz tynków na ścianach. Jest to oczywiście uzależnione od przyjętej technologii remontu, ponieważ tynk mogą skutecznie zastąpić płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli jednak wybieracie tynk, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jego maszynowego nakładania. Dlaczego?
Jest to metoda zapewniająca dokładną aplikację tynku, a co istotne – znacznie przyspiesza prace remontowe. Do jej wykonania niezbędny jest odpowiedni tynk, przystosowany do nakładania maszynowego, a także samo urządzenie. Jeśli nie macie doświadczenia w realizacji tego typu robót, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług firm, zajmujących się tynkowaniem. To gwarancja trwałości i wysokiej jakości. W pokryciu dodatkowych kosztów pomocna będzie pożyczka gotówkowa.
Tynkowanie zewnętrzne
Trudno zapomnieć także o tynkowaniu zewnętrznym. To czynność wykonywana zwykle po termomodernizacji budynku lub przy pracach renowacyjnych na elewacji. Sposób tynkowania uzależniony jest między innymi od rodzaju zastosowanego tynku, a także od podłoża, na którym ma być układany. Warto jednak pamiętać o kluczowej zasadzie, wpływającej na trwałość powłoki, a mianowicie o warunkach atmosferycznych.
Wysoka wilgotność powietrza oraz opady są zdecydowanym przeciwwskazaniem do tynkowania. Podobnie sytuacja wygląda z niskimi temperaturami. Wszystkie te czynniki spowodują zmniejszenie wiązania tynku, który w przyszłości będzie się odspajał od elewacji. Problem ten obejmuje także tynkowanie wewnętrzne, które również musi odbywać się w sprzyjających warunkach.