Prowadzisz firmę budowlaną, hurtownię czy magazyn? Poznaj sprzęty, które lepiej kupić oraz te, które lepiej wypożyczyć

Prowadzenie firmy z branży budowlanej czy magazynowej wymaga inwestycji w odpowiedni sprzęt. Maszyny budowlane i magazynowe można zakupić albo zdecydować się na wynajem. Obydwa rozwiązania mogą się sprawdzić, choć jeśli chce się obniżyć koszty, to z pewnością będą one rozłożone przy umowie najmu, ponadto często może on być zakończony możliwością zakupu po preferencyjnej cenie. Zatem, co będzie niezbędne?

Wózki widłowe niezbędne w magazynie i na hurtowni, a często również placu budowy

Nie ma sprzęty który lepiej radziłby sobie z rozładowywaniem palet niż wózki widłowe. Ten sprzęt jest niezwykle różnorodny i można znaleźć modele charakteryzujące się określonym udźwigiem, a także wysięgnikiem. Wózki widłowe mogą być wyposażone w maszt wewnętrzny, zatem ładunek może być podnoszony wzdłuż prowadnic. Takie urządzenia wykorzystywane są w magazynach wysokiego składowania. Niewątpliwie wózki widłowe są urządzeniami zwrotnymi, które mogą sprawdzić się nawet w wąskich alejkach w hurtowni. Przygotowanie towaru to transportu nie mogłoby być wykonane z taką precyzją, gdyby nie praca operatorów wózków widłowych. Oczywiście są również modele spalinowe pracujące na zewnątrz, które rozładowują towar przywieziony przez ciężarówki. Dzięki takim sprzętom praca magazynu może być ciągła, a rozkładanie produktów, nawet tych które charakteryzują się mniejszą odpornością na uszkodzenia, efektywne. Wózki widłowe mogą pracować również na dużych placach budowy, gdzie na bieżąco dowożony jest materiał budowlany i współpracować z podnośnikami, które przekazują je na wyższe kondygnacje. Czy wózki widłowe lepiej kupić czy wypożyczyć. To zależy od charakteru prowadzonej działalności. Na pewno na budowie sprawdzi się bardziej wynajem krótkoterminowy wraz z operatorem. Z kolei w magazynach inwestycja we własny sprzęt jest jak najbardziej konieczna. Można również czasowo obniżyć koszty i uzupełnić posiadaną flotę o pojazdy magazynowe na wynajem.

Podnośniki i ich wszechstronne zastosowanie

Wśród podnośników ruchomych znajdziemy wiele rodzajów, które sprawdzą się do różnych prac. W branży budowlanej do prac wewnątrz budynków, gdzie nie ma możliwości postawienia tradycyjnego rusztowania sprawdzą się podnośniki przegubowo-teleskopowe. Dzięki ruchomemu ramieniu mogą dotrzeć w każde trudno dostępne miejsce. Taki sprzęt sprawdzi się przy wymianie okien w budynkach sakralnych czy też remoncie sklepienia w przypadku wysokich strzelistych wież neogotyckich, czy oryginalnych spadzistych, wysokich dachów nowych budynków. Oczywiście przy pracach budowlanych można wykorzystać również podnośnik nożycowy. Sprawdzi się w przypadku remontów elewacji, a także ścian wewnętrznych, gdyż można zdecydować się na model z napędem elektrycznym – idealny do prac wewnątrz budynków lub spalinowym – używany na zewnątrz. Wynajem lub kupno podnośnika nożycowego w dużej mierze zależy od tego czy praca, którą się wykonuje jest jednorazowa, czy też sprzęt ma być użytkowany przez dłuższy czas. Jeśli firma chce po prostu zawiesić wielkoformatową reklamę swojej działalności, to wystarczy krótkoterminowy wynajem. Z kolei gdy na magazynie taki podnośnik będzie stale wykorzystywany obok wózka widłowego, wtedy należy rozważyć wszystkie za i przeciw wynajmu długoterminowego bądź też zakupu na kredyt. Porównanie obu opcji pod względem ekonomicznym jest niezbędne.

Regały magazynowe, maszyny do pakowania, a także stoły robocze, czyli co musisz zakupić do magazynu bądź hurtowni

Są takie elementy, które na magazynie czy w hurtowni są niezbędne, a jednocześnie ich koszty nie są tak duże jak pojazdów i urządzeń magazynowych ułatwiających składowanie. W związku z tym, choć w dzisiejszych czasach wynająć można prawie wszystko, to w regały magazynowe czy maszyny do pakowania warto zainwestować. Dużym wydatkiem nie będą również stoły robocze. Tutaj w większości również odpadają koszty eksploatacyjne, czy serwisowe, to kolejny argument za zakupem.

Elektronarzędzia, czyli sprzęty niezbędne na budowie

Kupując sprzęt budowlany trzeba sprawdzić jaką gwarancję daje producent i gdzie znajduje się serwis, w przypadku awarii sprzętu. Może się bowiem okazać, że elektronarzędzia będzie się opłacało bardziej wynająć niż kupić, zwłaszcza jeśli umowa gwarantuje zapewnienie sprzętu na czas naprawy. W związku z tym nie trzeba dwa razy ponosić kosztów podczas gdy sprzęt znajduje się w serwisie, a jest potrzebny na placu budowy. Młoty pneumatyczne, czy wiertarki są sprzętem, który powinien stale być dostępny. Wynajem krótkoterminowy opłaca się, gdy prace w firmie remontowo budowlanej nie są wykonywane stale, a w ramach konkretnych zleceń, np. osuszacze. Na pewno warto zakupić agregat prądotwórczy, który zawsze na pewnym etapie jest potrzebny, a także betoniarki.

Na pewno warto wypożyczać również rusztowania. Tutaj oferta jest bardzo różnorodna i można liczyć nie tylko na serwis, ale również montaż, dlatego naprawdę warto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj