Okna drewniane a plastikowe – wady i zalety

Podczas budowania lub remontowania domu trzeba podjąć wiele istotnych decyzji, które wpłyną nie tylko na wygląd danego domu, lecz przede wszystkim na wygodę i ekonomiczność życia w nim. Nie da się ukryć, że jedną z najważniejszych spraw jest to, jakiego rodzaju okna się wybierze. Jak się okazuje, najczęściej inwestorzy wahają się pomiędzy modelami plastikowymi i drewnianymi. Czy okna drewniane są lepsze od plastikowych, a może jednak jest na odwrót?

Charakterystyka okien drewnianych

Chcąc wskazać najpopularniejsze rodzaje okien, bez wątpienia okna drewniane byłyby na samej górze takiej listy. Spowodowane jest to przede wszystkim ich niezwykłym, bardzo ładnym i eleganckim wyglądem. To, jak prezentuje się drewno, a także jak rewelacyjnie wpisuje się w estetykę domu, sprawia, że są to okna, które mogą być wykorzystywane właściwie w przypadku każdego stylu aranżacji. Mało tego okna tego typu bez trudu i ryzyka ich uszkodzenia można malować, czym w wygodny sposób można dostosować ich wygląd do swoich potrzeb. Dodatkowo widzieć trzeba, że okna tego typu można naprawiać, jeśli ich rama ulegnie uszkodzeniu.

Jakie są natomiast wady drewnianych okien? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że wymagają one okresowej konserwacji, ponieważ bez tego szybko zacznie negatywnie oddziaływać na nie przykładowo wilgoć. Z tego też powodu bardzo często stosowane są okna drewniano-aluminiowe, które posiadają nieco mocniejszą i bardziej odporną konstrukcję.

Charakterystyka okien plastikowych

Czym w takim razie charakteryzują się okna plastikowe? Przede wszystkim zauważyć trzeba to, że są one wyraźnie tańsze niż modele drewniane. Co więcej, ich budowa sprawia, że są one również znacznie lżejsze, a przez to wygodniejsze w codziennym użytkowaniu. Nie da się nie zauważyć także faktu, że są one znacznie bardziej odporne na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nie tylko nie są wrażliwe na wilgoć, lecz również na niską lub wysoką temperaturę. Na sam koniec warto jeszcze zauważyć, że nie trzeba ich w żaden sposób zabezpieczać czy też konserwować.

Jakie są jednak wady takiego rodzaju okien? Przede wszystkim wiedzieć trzeba, że nie prezentują się one tak okazale, jak modele drewniane. Co więcej, dość szybko zmieniają one kolor, ponieważ słońce, a konkretniej mówiąc, promieniowanie UV powoduje, że żółkną. Na koniec warto jeszcze zwrócić uwagę na to, że są to okna, których nie da się naprawić, jeśli zostaną mechanicznie uszkodzone. Jeśli więc przez nieuwagę zostaną porysowane lub też w wyniku wady produkcyjnej pękną, jedynym wyjściem jest wymiana całego skrzydła okna na zupełnie nowe, co rzecz jasna oznacza spore koszta.

Powiązane wpisy

Polecane

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je w szeroko...

Sprawdź również