Ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika to coraz popularniejsza metoda grzewcza w Polsce. Ma sporo zalet i sprawdza się w wielu sytuacjach, zwłaszcza gdy z różnych względów nie ma możliwości wykonania przyłącza do sieci gazu ziemnego.
Na ogrzewanie gazem płynnym ze zbiornika warto postawić z paru powodów. LPG jest paliwem bardzo wydajnym i czystym, a obsługa omawianego systemu grzewczego nie jest skomplikowana. W omawianym kontekście niezwykle ważną sprawą jest wybór odpowiedniego zbiornika. U dostawców takich jak m.in. Amerigas dostępne są modele w wielu pojemnościach, np. 2700 l, 4850 l i 6400 l. Na potrzeby gospodarstw domowych najmniejsze zbiorniki okazują się zwykle w zupełności wystarczające.
Zbiorniki naziemne i podziemne – czym się różną?
Osoby zainteresowane ogrzewaniem domu gazem płynnym mają do wyboru zbiorniki naziemne i podziemne. Jak sama nazwa wskazuje, podstawowa różnica między nimi to sposób montażu. Modele naziemne lokuje się na odpowiednio przygotowanej powierzchni. Wymagają posadowienia na płycie fundamentowej, co przekłada się na wyższy koszt montażu. Z kolei na zbiorniki naziemne umieszczane są w specjalnym wykopie – na wierzch kładzie się grubą warstwę gruntu. Zbiorniki naziemne są przeznaczone na większe posesje – świetnie sprawdzają się na terenach o wysokim poziomie wód gruntowych. Są jednak widoczne, a przestrzeni wokół nich nie wolno zagospodarować wedle własnego uznania. Zbiorniki podziemne nie ingerują natomiast w architekturę krajobrazu, ale nie nadają się na działki o wysokim poziomie wód gruntowych. Niemniej w obu przypadkach można mówić o sprawdzonym sposobie na ogrzewanie Amerigas. Opinie użytkowników potwierdzają, liczne zalety tych rozwiązań.
Zbiornik naziemny czy podziemny – co wybrać?
Wybór zbiornika na gaz płynny zawsze powinien być podyktowany indywidualnymi przesłankami. Wielkość posesji i jej lokalizacja odgrywają tu kluczową rolę. Trzeba także zastanowić się, czy ogrzewanie gazem płynnym ma być rozwiązaniem stałym, czy tymczasowym.