Ogród a la dżungla – jak go zaaranżować, co kupić i jak rozplanować sadzenie roślin?

Nie każdy ogród musi być misternie przycięty i uporządkowany. Kiedy rośliny żyją własnym życiem i pozwala im się na rozrastanie można stworzyć ogród a la dżungla. To nietuzinkowy wybór, który wymaga konsekwencji w doborze roślin i minimum pielęgnacji. Być może nie stworzymy lasu równikowego, ale bujną roślinność możemy wyhodować. Dziś podpowiemy, jak to zrobić.

Jak zaaranżować ogród a la dżungla?

Na początku potrzebny będzie plan. Na wysokie baobaby czy zwisające liany w naszym klimacie nie mamy co liczyć, poza tym nie zmieszczą się w naszym ogrodzie, co nie znaczy, że nie możemy postawić na warstwowe nasadzenia. Zatem zarówno wysokie drzewa, rozłożyste krzewy, jak i łatwo rozmnażające się kwiaty. Dzięki temu ogród będzie zachwycał gęstymi kępami traw, kwiatów czy ziół, które wzajemnie się uzupełniają.

Ogród egzotyczny w klimacie umiarkowanym – czy to możliwe?

Pierwszą propozycją stworzenia ogrodu a la dżungla jest wykorzystanie roślin prawdziwie egzotycznych. Niektóre nie nadają się do naszego klimatu, gdyż nie są mrozoodporne. Są jednak takie, które z powodzeniem można wykorzystać. Tym samym w Twoim ogrodzie mogą być zasadzone zarówno juki, jak i palmy. Możesz zdecydować się na bylinę pochodzącą z Ameryki Północnej, czyli jukę karolińską, która ma mocne pędy, a jeśli jest dobrze prowadzona odwdzięczy się pięknymi białymi kwiatami zdobiącymi ją od czerwca do sierpnia i wznoszącymi się nawet na wysokość dwóch metrów. Trzeba jednak być cierpliwym, gdyż kwiaty mogą pojawić się dopiero po kilku latach uprawy. Taką piękną i rozłożystą bylinę można zakupić w centrum ogrodniczym Euroogrod.com.pl. Warstwę poszycia w każdym lesie zwykle stanowią paprocie, są one obecne zarówno w klimacie umiarkowanym, jak i lasach równikowych, z tymże w strefie koron, gdyż tam rosną drzewa paprociowe. Zatem i na paprocie warto postawić, nawet takie w wersji klimatu umiarkowanego. Wbrew pozorom palmy czy juki mogą być mrozoodporne. Gatunek rostrata czy rigida wytrzymuje mrozy do minus 20 stopni. Wybierając palmę igłową także można liczyć na to, że przetrwa w podobnej temperaturze.

Ogród a la dżungla czyli rośliny płożące i rozrastające się w Twoim ogrodzie

Oczywiście nie musisz tworzyć prawdziwej dżungli. Możesz wybrać rośliny, które są ekspansywne, a także dorastają do dużych rozmiarów bądź znacznie rozrastają się w szerz. Jeśli chcesz mieć soliter liściasty w swoim ogrodzie, to może sprawdzić się klon palmowy. Już sama nazwa wskazuje, że to drzewo z gęstą, solidną koroną, choć nie osiąga wielkich rozmiarów, gdyż dorasta maksymalnie do 5 metrów. Czerwono-purpurowe ubarwienie liści jest dużą atrakcją. Pod jego koroną można posadzić funkie, którym nie przeszkadza cień, a dodatkowo są gęsto rosnącymi bylinami. Świetnie sprawdzi się również bluszcz, a także winobluszcz. Takie rośliny mogą piąć się po pniu drzewa lub zostać oparte na podporach.

Romantyczny ogród a la dżungla

Twój ogród a la dżungla może być również romantyczny. Wystarczy, że wybierzesz do niego pergole, które rozmieścisz jak bramy nad ścieżką ogrodową. Na nich oczywiście rosnąć mogą rośliny wspinające się. Świetnie sprawdza się róże pnące. Możesz zdecydować się np. na połączenie czerwonych i białych, albo wybrać różowe. Takie romantyczne rośliny także znajdziesz we wspomnianym centrum ogrodniczym. Jak uzupełnić taką aranżację ogrodu. Na pewno sprawdzą się jałowce, które rosną gęsto i mogą stworzyć szpaler lub żywopłot. Ważne by posadzić je w miejscu osłoniętym od wiatru. Zamiast jałowców możesz wybrać cyprysiki, które są mniejsze i mniej podatne na podmuchy. Mogą rosnąć za pergolami. W takim ogrodzie świetnie sprawdzą się także byliny ogrodowe. Możesz postawić na trawy ozdobne, które pięknie komponują się z pergolami. Odmiany kwitnące i niekwitnące będą świetnie się uzupełniać i tworzyć zwarty pokrój.

Stworzenie ogrodu a la dżungla jest możliwe. Może być to prawdziwy ogród egzotyczny albo taki stworzony z gatunków bylin, czy gęstych krzewów bądź pnących roślin i soliterów. Wybór należy do Ciebie, a w każdej odsłonie ogród będzie się prezentował doskonale. Pośród bujnej roślinności znajdź miejsce na huśtawkę ogrodową, która świetnie sprawdzi się w takim otoczeniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj