Odmiany stylu skandynawskiego, ale jakie?

Styl skandynawski stanowi jeden z najpopularniejszych sposobów wystroju wnętrz w Polsce. Jest bardzo uniwersalny i często wybierany do świeżo urządzanego mieszkania bądź domu. Charakteryzuje się przewagą bieli i elementami czerni lub innych kontrastujących kolorów. Taka kombinacja jest charakterystyczna właśnie dla krajów północnych, gdzie pełne oświetlenie stanowi tylko niewielką część dnia. Polska również nie należy do nadmiernie słonecznych krajów, z tego względu styl skandynawski przyjął się tu w mgnieniu oka. Nietrudno pomylić go ze zwyczajnym minimalizmem, industrializmem czy modernizmem, jednak posiada on swoiste i charakterystyczne dla siebie elementy. Meble w stylu skandynawskim obecne są niemalże w każdym sklepie tego typu. Warto się zastanowić, co tak naprawdę przyciągnęło ludzi do wybrania właśnie tego stylu.

Odmiany stylu skandynawskiego

Styl skandynawski z pewnością nie jest jednorodny ani monotematyczny. Posiada on kilka odmian, które nieznacznie się od siebie różnią, jednak warto tu o nich wspomnieć. Można go podzielić na styl gustawiański, skandynawski w wersji folk, new nordic, chic, oraz dark nordic.

Styl gustawiański stanowi połączenie klasycznych mebli z minimalistyczną kolorystyką. Jasne barwy idealnie wpasowują się do każdego rodzaju podłóg czy ścian, a wykończenie mebli nadaje ekstrawagancji. Styl gustawiański charakteryzuje się różnorodnością faktur, dzięki czemu każdy przedmiot posiada wyjątkowy wygląd.

Kolejną odmianą stylu skandynawskiego jest wersja folk. Należy ona do minimalistycznych, prostych stylów, które charakteryzują się obecnością artykułów DIY. Styl folkowy jest bardzo wesoły dzięki różnorodności kolorów. Pasuje on zarówno do białych, jak i kolorowych ścian, dzięki czemu jest dość uniwersalny. Bardzo łatwo wpleść w niego elementy z różnych części świata, właśnie ze względu na charakterystyczny barwny wystrój.

Styl new nordic jest zdecydowanie najpopularniejszą odmianą stylu skandynawskiego. Wszystkie elementy są jasne. Zarówno drewniana podłoga, jak i ściany. Reszta wyposażenia także charakteryzuje się jaskrawymi barwami z przewagą białego koloru. Popularne w stylu new nordic są plecione dywany.

Nową odmianą stylu skandynawskiego stanowi scandi chic. Jest to bogatszy w połyskliwe barwy, takie jak złoto, srebro czy miedź. Scandi chic jest bardziej skontrastowany w porównaniu do innych stylów. Posiada więcej elementów czerni, które świetnie współgrają z przewagą bieli. Obecne są także przeszklone elementy, takie jak żyrandole, lampy czy stoły.

Dark nordic jest bardzo ciekawym stylem, ponieważ nieco wyłamuje się z szablonu klasycznego stylu skandynawskiego. Posiada więcej ciemnych barw, takich jak granat, antracyt czy czerń. Stanowią one świetne rozwiązanie dla osób lubiących kontrastujące barwy w swoich wnętrzach. Dark nordic idzie z duchem czasu i skutecznie wybiega od schematu.

Jak odpowiednio dobrać podłogę w stylu skandynawskim?

Warto rozejrzeć się w różnych sklepach stacjonarnych oraz online. Wiele sklepów posiada przedmioty w stylu skandynawskim. Najważniejszym elementem wyposażenia są jednak ściany i podłogi. Białą ścianę łatwo pomalować odpowiedniej jakości farbą. Jeśli chodzi o podłogi, sprawa jest nieco trudniejsza. Warto szukać dobrych jakościowo paneli, wykonanych z odpowiedniego drewna, odpornego na wilgoć oraz uszkodzenia mechaniczne. Przykładem jest Arbiton – sklep z listwami przypodłogowymi, podłogami winylowymi, listwami progowymi, podkładami oraz panelami.

Arbiton posiada przewagę jasnych podłóg, które idealnie pasują do stylu skandynawskiego. Biorąc pod uwagę najjaśniejsze odmiany stylu skandynawskiego, najlepszą propozycją podłogi może okazać się dąb Alaskan, dąb lahti bądź dąb oregon. Są to nieco chłodniejsze barwy. Dla miłośników jasnych i ciemnych kolorów interesujące może okazać się użycie dębu Panama, dębu Wellington lub dębu Yankee.

Poza dobrej jakości podłogą, ważne są także dopasowane kolorystycznie listwy podłogowe. Arbiton posiada wiele jasnych rodzajów, takich jak całkowicie biała DORA D0810 bądź VEGA. Równie jasne okazują się listwy STIQ lub PAINT-IT. Sklep posiada także listwy całkowicie dopasowane kolorystycznie do podłóg z dostępnej oferty. Warto się rozejrzeć i dobrać podłogę tak, by tworzyła jak najlepszy kolektyw ze ścianą i resztą wyposażenia.

Podsumowanie

Styl skandynawski jest niesamowicie popularnym minimalistycznym stylem. Jednak mimo jego prostoty, dobranie elementów nie jest takie proste. Warto zdać się na wyczucie stylu oraz dobrej jakości artykuły wnętrz. Odpowiednio dopasowane przedmioty i barwy z pewnością zrobią wrażenie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj