Jakie są rodzaje kłódek antywłamaniowych i które z nich warto kupić?

Niestety nie brakuje nieuczciwych osób które tylko czekają na okazję, aby przywłaszczyć sobie cudze mienie. Włamanie i kradzieże nie są niczym nowym, dlatego kluczowe będzie odpowiednie zabezpieczenie się przed nimi. Obecnie można liczyć na wiele metod zwiększających ochronę przed złodziejami, a jedną z nich będzie kłódka antywłamaniowa. W sprzedaży dostępnych jest wiele modeli kłódek, różnią się one przeznaczeniem, stopniem zabezpieczenia, odpornością na czynniki zewnętrzne. Pora zastanowić się nad tym, jak wybrać odpowiednią kłódkę, która zapewni skuteczność w ochronie mienia.

Dlaczego warto zainwestować w kłódkę antywłamaniową?

Kłódka antywłamaniowa, jak sam nazwa na to wskazuje, ma zabezpieczyć przed włamaniem i kradzieżą mienia. Oczywiście nie jest ona niezniszczalna i przy użyciu odpowiedniego narzędzia uda się obejść to zabezpieczenie. Dodatkowe wzmocnienia sprawiają, że nie jest to jednak takie proste i zajmuje więcej czasu, dlatego w przypadku wielu potencjalnych włamywaczy działa zniechęcająco. Dla złodzieja liczy się każda sekunda, trzeba działać szybko i niezauważenie, a kłódka antywłamaniowa wiele komplikuje. Będzie idealna do zamknięcia drzwi od garażu czy nawet zwykłej szopy, w której przechowuje się różne rzeczy. Można ją wykorzystać także do przypięcia pojazdu typu rower czy skuter. Posłuży również do zabezpieczenia zawartości walizki lub skrzynki, spięcia różnych pojemników i wrót. Wszystko to ma na celu umożliwienie osobom niepożądanym dostępu do konkretnego pomieszczenia, obiektu lub przedmiotu. Bardzo ważne jest to, aby wybrać odpowiedni rodzaj kłódki, nie może być ona wykonana ze słabej jakości materiałów, bo nie spełni swojej nadrzędnej funkcji. Kluczową kwestią będzie kierowanie się parametrami technicznymi przy zakupie kłódki antywłamaniowej Jeśli wybierze się model solidny, wytrzymały, z grubym pałąkiem, dodatkowo wzmacniany, to zmniejszy się ryzyko włamania i kradzieży mienia.

Kłódki antywłamaniowe rodzaje

Dostępne są kłódki antywłamaniowe pałąkowe i trzpieniowe. Najpopularniejsze są kłódki te pierwsze, które można poznać po specyficznym uchu. Jeśli ktoś szuka kłódki, za pomocą której będzie można złączyć ze sobą powierzchnie nieprzywierające, to warto wyposażyć się właśnie w model pałąkowy. Wystarczy mieć łańcuch, aby z łatwością połączyć nieprzylegające powierzchnie. Można ją polecić do zabezpieczenia roweru, skutera, walizki, sejfu. Na korzyść tego rodzaju kłódki przemawia powszechność i przystępna cena. Trzeba jednak liczyć się z tym, że kłódka pałąkowa nie zapewnia wysokiego stopnia zabezpieczenia. Można ją sforsować przez przecięcie ucha, nie trzeba nawet posługiwać się wytrychem i majsterkować przy zamku kłódki. Wystarczy mieć odwodnienie nożyce lub przecinarkę do metalu w celu uszkodzenia ucha.

Zdecydowanie lepszym zabezpieczeniem mienia będzie kłódka trzpieniowa antywłamaniowa. W jej przypadku ucho jest proste, sztywne i niezwykle trwałe. Można jej użyć, jeśli jest możliwość spięcia ze sobą dwóch otwierających się elementów. Po kłódkę trzpieniową należy sięgnąć w przypadku zamknięć niewspółliniowych. Za pomocą tego rodzaju kłódki można zamknąć magazyn, piwnicę bramę, warsztat, schowek, szopę, garaż. Do zabezpieczenia wejść do budynków sprawdzi się idealnie. W sprzedaży dostępne są też kłódki na szyfr i modele wyposażone w alarm. Jeśli wybór padnie na kłódkę na szyfr, to musi być ona solidna, bez widocznego bębenka. Zaletą kłódek z alarmem jest to, że nawet jeśli włamywacz przetnie ucho lub otworzy kłódkę bez użycia klucza, to i tak aktywuje się donośny alarm. Trudno go nie usłyszeć, co może zrazić złodzieja i skłonić go do ucieczki.

Co należy mieć na uwadze przy wyborze kłódki antywłamaniowej?

Wybierając kłódkę antywłamaniową, zawsze trzeba mieć na uwadze rodzaj i jakość użytych materiałów. Kłódki mogą być stalowe, aluminiowe, mosiądzowe. Znaczenie ma nawet wielkość kłódki, zaleca się wybrać modele większe, które trudniej otworzyć. Kłódka powinna być nie tylko masywna , ale też odporna na działanie niesprzyjających czynników zewnętrznych. Nie może być podatna na wilgoć ani ujemne temperatury. Godne polecenia są modele wzbogacone o granitową lub inną powłokę ochronną, dzięki czemu woda nie będzie wnikać w szczeliny. Ma to szczególne znaczenie zimą, gdy woda wielokrotnie zamarza i rozmarza. Przechodząc ze stanu ciekłego w stały zwiększa swoją objętość, przez co na kłódkę działa dodatkowa siła. Mogą też pojawić się trudności z otwarciem kłódki, gdy woda przedostanie się do mechanizmu zamka.

Kolejną kwestią jest wybór typu zamków, warto zdecydować się na model na klucz wyposażony w zamek zastawkowy. W sprzedaży znajdują się też kłódki antywłamaniowe zamykane tym samym kluczem, co jest świetną opcją przy używaniu większej liczby kłódek. Nie będzie trzeba otwierać każdej z nich osobnym kluczem, co dla użytkownika jest sporą wygodą. Na poziom bezpieczeństwa duży wpływ ma kształt, długość i grubość ucha kłódki. Najlepszym rozwiązaniem będzie zainwestowanie w model z krótkim i grubym uchem. Im więcej będzie wolnej przestrzeni tym gorzej, bo ułatwia to przecięcie ucha. Warto wobec tego postawić na kłódki trzpieniowe, bo zwykle trzpienie są relatywnie krótkie. Małe kłódki są stosunkowo łatwe do sforsowania, nie trzeba mieć nawet żadnych ucinków do metalu, wystarczą powszechnie dostępne narzędzia typu kombinerki.

Podsumowując, przy wyborze kłódki antywłamaniowej należy mieć na uwadze:

• Rodzaj kłódki,
• Jakość materiałów i wykonania,
• Rodzaj zamka,
• Producenta,
• Wielkość kłódki,
• Długość i grubość ucha,
• Posiadane atesty antywłamaniowe,
• Zabezpieczenie przed wilgocią.
• Wielkość bryły kłódki.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również