Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki?

Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce zdecydowanie wzrosło. Osoby rozważające inwestycję w instalację fotowoltaiczną zaczęły dostrzegać w tym przedsięwzięciu szansę na znaczne obniżenie rachunków za energię elektryczną, a także uniezależnienie się od cen narzucanych przez zewnętrznych dostawców prądu. Warunkiem dla osiągnięcia zakładanych oszczędności jest jednak prawidłowe, a przede wszystkim wydajne funkcjonowanie instalacji fotowoltaicznej. Wbrew pozorom, wiele czynników może mieć wpływ na to, jaki będzie wolumen wytworzonej przez panele słoneczne energii. Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki i cieszyć się oszczędnościami?

Sprawność paneli fotowoltaicznych – dlaczego jest kluczowa?

Głównym podzespołem w instalacji fotowoltaicznej odpowiadającym za jej wydajność i sprawne funkcjonowanie są oczywiście panele fotowoltaiczne. Niezwykle istotne w tym kontekście są wyniki, jakie ogniwa uzyskują w warunkach testowych STC. Wyniki te określają właśnie sprawność paneli fotowoltaicznych, a więc procent energii słonecznej, jaką dany panel jest w stanie przekształcić w energię elektryczną. To właśnie z tego powodu sprawność ogniw jest kluczowa dla wydajności całego systemu fotowoltaicznego. Czym jednak są wspomniane wyżej warunki testowe? Pracę paneli bada się w ustandaryzowanych warunkach, do których należy temperatura ogniwa wynosząca 25oC, brak wiatru oraz stopień nasłonecznienia równy 1000W/mkw. Warto wiedzieć, że niektórzy producenci podczas przeprowadzanych testów uwzględniają jedynie powierzchnię samego panelu bez ramki, co fałszuje wyniki i wprowadza klientów w błąd.

Sprawność paneli, która warunkuje wydajność fotowoltaiki, uzależniona jest między innymi od rodzaju ogniw. W przypadku najbardziej popularnych obecnie paneli polikrystalicznych wartość ta wynosi ok. 16 do 18%. Droższe, ale i bardziej wydajne są panele monokrystaliczne, które w zależności od producenta mogą pochwalić się sprawnością mieszczącą się w przedziale od 20 do ponad 22%. Wybór rodzaju paneli uzależniony jest także od możliwości architektonicznych inwestora. Jeżeli na przykład ze względu na powierzchnię dachu jest on zmuszony zainstalować jedynie 4 panele zamiast kilkunastu, zdecydowanie bardziej opłacalnym w jego przypadku będzie zastosowanie paneli monokrystalicznych. Jak zatem zwiększyć wydajność fotowoltaiki? Wybrać ogniwa o wysokiej sprawności oraz mocy nominalnej podanej w specyfikacji przez producenta.

Wydajność fotowoltaiki – orientacja i kąt nachylenia paneli są ważne

Zasadą działania paneli fotowoltaicznych, jest przekształcanie promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Oznacza to, że jednym z najważniejszych aspektów zwiększających wydajność fotowoltaiki, jest możliwie najbardziej optymalne zamontowanie paneli zarówno w odniesieniu do strony świata, jak i z uwzględnieniem kąta nachylenia dachu. W polskich warunkach, orientacją która gwarantuje najwyższe uzyski instalacji fotowoltaicznej, jest kierunek południowy. Oczywiście, montaż paneli na stronę zachodnią lub wschodnią także pozwala cieszyć się energią pozyskiwaną ze Słońca, ale w tym przypadku może być konieczne zastosowanie większej i tym samym niestety droższej instalacji. Warto wówczas zainwestować także w bardziej wydajne, monokrystaliczne panele, które pomogą w wyższym uzysku energii z tej samej powierzchni instalacji.

O fotowoltaice warto pomyśleć już na etapie budowy domu i tak zaprojektować konstrukcję dachu, aby panele miały szansę pracować z największą możliwą wydajnością. Optymalna wartość kąta nachylenia dachu, na którym zamontowana jest instalacja fotowoltaiczna, to w polskich warunkach 35 do 38 stopni. Co jednak w przypadku, w którym inwestor zamierza zamontować system paneli na gotowym już budynku, dla którego nachylenie dachu wynosi na przykład 25 stopni lub 50 stopni? Wówczas musi on brać poprawkę na kilkuprocentowe straty w wydajności instalacji. Zazwyczaj wahają się one w granicach od 3 do 8%. Co ciekawe, montaż paneli fotowoltaicznych, które będą bez przeszkód pozyskiwały energię ze Słońca, możliwy jest także na płaskim dachu. Konieczne jest wówczas zastosowanie specjalnej konstrukcji utrzymującej ogniwa w pożądanym nachyleniu.

Cień i zanieczyszczenia, czyli co ogranicza wydajność fotowoltaiki?

Celem zapewnienia instalacji fotowoltaicznej najlepszych warunków do sprawnej i wydajnej pracy, należy zadbać również o ograniczenie czynników mogących wpływać na straty w uzysku energii. Do takich przeszkód na drodze do optymalnego pozyskiwania energii ze Słońca, należy zacienienie rzucane przez elementy konstrukcji bądź zagospodarowania dachu, a także przesłony naturalne. Chodzi tu o takie obiekty, jak kominy, anteny, słupy wysokiego napięcia czy po prostu drzewa. Jeżeli inwestorowi zależy zatem na zwiększeniu wydajności fotowoltaiki powinien tak zaplanować montaż instalacji, aby do minimum zredukować padający na nią cień. Nie mniej istotnym w optymalizacji pracy instalacji jest utrzymywanie jej w czystości. Zanieczyszczenia takie jak, osady z produktów spalania, czy pyłki roślinne bądź liście potrafią bowiem w znacznym stopniu ograniczyć wydajność paneli słonecznych.

Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki? Na początek dobry instalator

Dla początkującego inwestora, który montaż instalacji fotowoltaicznej planuje po raz pierwszy, nieocenioną może się okazać pomoc doświadczonego, certyfikowanego instalatora z bogatym portfolio dotychczasowych realizacji, jak np. www.krajowa-energia.pl. Profesjonalna firma fotowoltaiczna daje gwarancję rzetelnego doradztwa w zakresie takiego doboru i sposobu montażu instalacji, aby przynosiła ona inwestorowi oczekiwane oszczędności. Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki? Między innymi wybrać doświadczonego instalatora, który zna odpowiedź na powyższe pytanie.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również