Oświetlenie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Obecnie poświęca się mu bardzo dużo uwagi na etapie projektowania wystroju wnętrz. Zawodowi designerzy dobrze wiedzą, że prawidłowo dobrane oprawy oświetleniowe (zobacz: https://elektrotarg.pl/oswietlenie/oprawy/ ) oraz inne źródła światła potrafią diametralnie odmienić wygląd nawet całkiem zwyczajnie urządzonego pomieszczenia. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wynajęcie projektanta. Jak zatem samodzielnie zaplanować oświetlenie w domu, aby uzyskać świetny efekt estetyczny i zadbać o maksymalną funkcjonalność?
Jakie rodzaje oświetlenia stosujemy w domu?
Szeroko pojęte oświetlenie można podzielić na trzy podstawowe kategorie, czyli:
- Światło główne – jest to oświetlenie, które powinno nam zapewnić komfortowe i bezpieczne przemieszczanie się po domu. Włączamy je również podczas wizyt gości. Dzięki niemu każdy fragment pomieszczenia jest dostatecznie doświetlony.
- Światło dekoracyjne – jego zadaniem jest wprowadzenie do pomieszczenia przyjemnego klimatu. Używamy go głównie wieczorem, oglądając telewizję czy czytając książkę. Nie musi być bardzo mocne, ale powinno podkreślać walory architektoniczne pomieszczenia oraz znajdujące się w nim dodatki dekoracyjne.
- Światło robocze – jest to oświetlenie, które ma umożliwić nam komfortową i bezpieczną pracę, na przykład naukę przy biurku, przygotowywanie posiłków w domu, robienie prania, prasowanie etc.
Znając ten podział możemy już zabrać się za rozplanowywanie poszczególnych punktów świetlnych w taki sposób, aby w każdym pomieszczeniu przewidzieć pożądany rodzaj oświetlenia.
Oświetlenie w salonie: na co warto postawić?
W salonie potrzebne będzie nam oświetlenie główne oraz dekoracyjne. Tego pierwszego użyjemy podczas wizyty gości, natomiast na co dzień wystarczające powinny być źródła światła odpowiadające za przyjemny klimat. Pamiętajmy, aby przewidzieć oświetlenie w okolicy telewizora – oglądanie telewizji po ciemku jest szkodliwe dla wzroku, a przy zbyt silnym oświetleniu staje się niekomfortowe.
Rada
Jeśli salon ma być połączony z jadalnią, to obowiązkowo osobny punkt świetlny umieszczamy nad stołem. Najlepiej sprawdzi się tutaj lampa wisząca lub listwa z reflektorami.
W salonie bardzo dobrze sprawdzają się modne systemy oświetlenia szynowego, które umożliwiają perfekcyjne dopasowanie liczby punktów świetlnych do własnych preferencji oraz specyfiki pomieszczenia, a przy tym dają możliwość przesuwania reflektorów w zależności od potrzeb.
Oświetlenie w kuchni: akcent na blat roboczy
Oświetlenie w kuchni pełni przede wszystkim funkcję roboczą. Priorytetem jest więc zapewnienie odpowiedniego doświetlenia blatu, na którym przygotowujemy posiłki. Bardzo dobrze sprawdzają się tutaj oprawy meblowe, mocowane do podwieszanych szafek. Nie zapominamy również o oświetleniu głównym, które musi zapewnić dobrą widoczność w każdym punkcie kuchni.
Oświetlenie w łazience: najważniejsza jest funkcjonalność
Od oświetlenia łazienkowego oczekujemy z jednej strony klimatyczności, a z drugiej – tej ważniejszej – funkcjonalności. Musi ono zapewnić możliwość komfortowego wykonania makijażu czy innych czynności higienicznych. Podstawą jest wyznaczenie jednego punktu świetlnego nad lustrem oraz w okolicy wanny/prysznica i toalety. Dodatkowo można zastosować oświetlenie główne.
Rada
Obwody oświetleniowe w łazience powinny być sterowane osobno.
Oświetlenie w sypialni: klimatyczne i relaksacyjne
W sypialni spędzamy relatywnie mało czasu w ciągu dnia, dlatego najlepiej sprawdzi się tutaj klasyczne połączenie oświetlenia głównego z oświetleniem dekoracyjnym, które wprowadzi do pomieszczenia przyjemny klimat, sprzyjający wieczornej relaksacji. Jeśli natomiast planujemy wyznaczyć w sypialni miejsce do czytania, np. na fotelu, to dobrym pomysłem będzie przewidzenie w tym punkcie osobnej oprawy lub lampy.
Pamiętajmy również, że na etapie planowania oświetlenia w domu warto od razu zastanowić się nad wyborem odpowiednich źródeł światła. Dominować powinny żarówki LED, które gwarantują najniższe zużycie energii. Z kolei w mało uczęszczanych pomieszczeniach, w których zapalamy światło dosłownie na chwilę, a jednocześnie musi być ono bardzo mocne, najlepiej sprawdzą się żarówki halogenowe.
Wszystkie niezbędne elementy do zbudowania systemu oświetlenia ( https://elektrotarg.pl/oswietlenie/ )w domu kupisz w hurtowniach partnerskich Elektrotarg.pl.