Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element, który stanowi dopełnienie każdego pomieszczenia. Z tego względu nie można podejmować decyzji pochopnie. Drzwi przede wszystkim powinny współgrać z całością wystroju wnętrza. Jak odpowiednio dopasować drzwi wewnętrzne? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Materiał, kolor, forma – na co zwrócić uwagę?

W trakcie remontu bądź budowy domu pytanie jak wybrać drzwi wewnętrzne pojawia się prędzej czy później. Jest to ważny krok, gdyż ten element domu będzie towarzyszył nam przez długie lata. Drzwi wewnętrzne nie pełnią tylko funkcji oddzielenia od siebie pokoi, ale także potrafią doświetlić pomieszczenie, wytłumić je, utrzymywać ciepło, a także zapewnić bezpieczeństwo. Ich możliwości zależą od naszych indywidualnych potrzeb.

Kupując drzwi wewnętrzne, nie powinno skupiać się wyłącznie na kwestiach związanych z wyglądem. Oczywiście jest to ważne, aby drzwi pasowały do wystroju, jednak warto również zagłębić się w aspekty techniczne. Uwagę należy zwrócić na typ konstrukcji, materiał wykończenia, a także rodzaj wypełnienia. Trzeba pamiętać również o odpowiednim dopasowaniu ościeżnicy.

Konstrukcja jest istotna z tego względu, iż to ona wpływa na trwałość drzwi. Dlatego przy tym kroku warto doradzić się specjalisty. Materiał natomiast decyduję o charakterze skrzydła. Do wyboru możliwe jest drewno impregnowane lub lakierowane, a także płytę, która pokryta może być fornirem, laminatem bądź okleiną syntetyczną. Zdecydować można się również na szkło i jego połączenie z drewnem i metalem.

Kolor drzwi wewnętrznych również odgrywa znaczącą rolę, dlatego bardzo popularne są laminaty i okleiny syntetyczne, ze względu na duży wybór barw i wzorów.

Który rodzaj drzwi sprawdzi się najlepiej?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne pod względem rodzaju? Producenci w swoich ofertach posiadają szerokie spektrum wyboru. Rodzaje drzwi podzielić można na: rozwierane, przesuwne, składane oraz wahadłowe.

Najbardziej popularne z nich to te rozwierane, mogą być one jedno, jak i dwuskrzydłowe. Ten typ idealnie sprawdzi się jako drzwi do sypialni. Drzwi przesuwne działają w ten sposób, że jedno lub dwa skrzydła przesuwają się po szynie. Taki rodzaj będzie idealnie pełnić funkcję drzwi do pokoju, w którym jest mniej przestrzeni. W drzwiach składanych skrzydło tworzą dwa lub trzy pionowe elementy, połączone zawiasami. Natomiast wahadłowe wyróżniają się możliwością otwierania w obie strony. Ten rodzaj w domach rodzinnych pojawia się jednak dość rzadko.

Jeżeli chodzi o wykonanie, to wyróżniamy drzwi drewniane, szklane oraz te tworzone z płyt drewnopochodnych. Drzwi wykonane z drewna produkuję się zazwyczaj z sosny, dębu i buku. Tworzy się je przeważnie z drewna litego lub klejonego warstwowo. Do produkcji płyt drewnopochodnych wykorzystuję się twarde płyty MDF i HDF. Im twardsze, tym lepsze pod względem technicznym. Drzwi szklane wykonuje się ze szkła hartowanego lub klejonego, mogą być montowane w aluminiowych bądź drewnianych ramkach.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również