Jak wybrać dobry odkurzacz do pyłów szkodliwych?

Zapewnienie bezpieczeństwa i higieny pracy w przemyśle generuje wiele wymagań odnośnie każdego składnika wyposażenia hali produkcyjnej. Sprzęt stosowany do czyszczenia powierzchni zakładu przemysłowego musi spełniać rygorystyczne normy prawne, a także dostarczać maksymalnej funkcjonalności i bezawaryjności. Przedstawiamy poradnik dotyczący specjalistycznych odkurzaczy, w wersji przeznaczonej do pochłaniania pyłów niebezpiecznych. Jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru? Co warto wiedzieć o tego typu sprzęcie?

Odkurzacze przemysłowe do pyłów – cechy charakterystyczne

Cechą wspólną, jaka charakteryzuje wszystkie odkurzacze przemysłowe do pyłów, jest specjalny system filtracji. Jego zadania polegają na zatrzymaniu pyłów niebezpiecznych z podłogi wewnątrz urządzenia czyszczącego i powstrzymanie przed ponownym rozpyleniem. Odkurzacze do pyłów szkodliwych dzielą się na trzy klasy, w zależności od rozmiaru samego pyłu – L, M i H. Wybierając odkurzacze budowlane przeciwpyłowe, musimy zatem zwrócić szczególną uwagę na specyfikę danego zakładu i rodzaj występującego tam zapylenia. Odkurzacze do pyłów szkodliwych klasy L świetnie sprawdzą się przy podstawowych pracach stolarskich oraz budowlanych, które polegają na docinaniu drewna, betonu lub metalu. Pył klasy L stanowi materiał o niskiej szkodliwości, który jednak może powodować problemy z układem oddechowym przy dużym nagromadzeniu.

Odkurzacze do pyłów klasy M usuwają groźne dla zdrowia pyły wytwarzane przy intensywnej obróbce drewna i materiałów drewnopochodnych (płyty MDF). Szlifowanie drewna generuje ogromne ilości pyłu o bardzo drobnej strukturze, który z łatwością wnika do płuc, a także łatwo podrywa się z ziemi i długo unosi w powietrzu. Pyły klasy M powstają także w zakładach zajmujących się obróbką wypełniaczy, betonu, gipsu, farb, czy lakierów.

Najcięższą ligę w tym zestawieniu sprzętu stanowią odkurzacze przemysłowe do pyłów klasy H. Ich zadania koncentrują się na usuwaniu pyłów rakotwórczych, zawierających duże stężenie związków azbestu, pleśni, sztucznych włókien mineralnych, waty szklanej, kadmu, niklu, czy ołowiu. Odkurzacze do pyłów szkodliwych posiadają zaawansowane systemy filtracji, opierające swoje działanie na filtrach HEPA i ULPA.

Jak wybrać i gdzie znaleźć najlepsze odkurzacze do pyłów?

Proces selekcji odkurzacza do pyłów szkodliwych musi następować w ścisłej zależności od środowiska pracy. Instrukcja techniczna i BHP powinny zawierać szczegółowy opis wszystkich materiałów niebezpiecznych dla zdrowia, wykorzystywanych w procesie produkcji czy przetwarzania. Dobór odkurzacza należy zatem przeprowadzić zgodnie z przedstawioną klasyfikacją pyłów, pamiętając zarazem o możliwości połączenia wielu klas w ramach jednej przestrzeni. Największy wybór odkurzaczy przeciwpyłowych znajdziemy w sklepie ULPA, który dostarcza zaawansowanych rozwiązań dla wszystkich sektorów przemysłu. Na stronie www.ulpa.com.pl udostępniono sprawdzone odkurzacze przemysłowe do pyłów, które skutecznie oczyszczą przestrzeń z pyłu klasy L, M oraz H.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również