W ostatnich latach coraz więcej przedmiotów wykonywanych jest z tworzyw sztucznych. Zastępują one ciężkie metalowe, szklane czy drewniane elementy. Rozwijająca się intensywnie technologia znajduje coraz nowe zastosowania dla różnego rodzaju tworzyw sztucznych, które poddaje się obróbce cieplnej aby z otrzymanej masy plastycznej otrzymać pożądany kształt. Proces ten to termoformowanie tworzyw sztucznych. Jest tani i wydajny, dlatego wykorzystywany jest przy produkcji różnych elementów, od drobnych do wielkogabarytowych.
Termoformowanie tworzyw sztucznych
Jest to uzupełnienie dla technologii wtrysku, proces obecnie coraz szerzej stosowany i wykorzystywany w przemyśle, budownictwie, produkcji opakowań, reklamie. Płytę lub sztywną folię z tworzywa sztucznego nagrzewa się z obu stron. Czas ogrzewania zależy od rodzaju polimeru, grubości i koloru. Po uzyskaniu plastycznej masy, formuje się właściwy kształt przy pomocy formy negatywnej bądź pozytywnej. Następnym etapem jest suszenie i chłodzenie gotowego już wyrobu. Termoformowanie dzieli się na:
- próżniowe,
- ciśnieniowe,
- mechaniczne.
Zazwyczaj stosuje się wariant mieszany. Uzyskane w wyniku termoformowania tworzyw sztucznych elementy mają bardzo dobre właściwości, są odporne chemicznie oraz na niekorzystne warunki atmosferyczne, wytrzymałe mechanicznie, przeźroczyste, lekkie.
Czołową polską firmą, wykorzystującą termoformowanie poliwęglanu do produkcji:
- świetlików dachowych,
- wyłazów dachowych,
- klap dymowych,
- wiat przystankowych,
- daszków nad drzwi,
- zadaszeń balkonów i tarasów,
- zadaszeń ogrodów zimowych i basenów,
- wiat garażowych,
- elementów karoserii,
jest Tech Plast, z siedzibą w Kiełpinach. Firma istnieje od 2007r. i stale się rozwija. Po latach doświadczeń, podejmuje się wykonania każdego zlecenia na najwyższym poziomie. Ma na koncie 600 zakończonych projektów. Tech Plast działa na terenie całej Polski, wykonując montaż swoich produktów. Poliwęglan komorowy jest to materiał trwały, nie ulegający zniszczeniu przez lata, dodatkowo jest materiałem izolującym akustycznie i termicznie. Elementy o najwyższej jakości wizualnej tj. szyby do samolotów, motocykli, łodzi wykonuje się metodą termoformowania plexi.
Jakie funkcje pełnią świetliki dachowe?
Świetliki, inaczej naświetle dachowe znacząco rozjaśniają pomieszczenie, wykorzystując światło słoneczne. Pozwala to na oszczędności energii elektrycznej oraz zapewnia komfort przebywającym wewnątrz ludziom. Można je zamontować w dopiero powstających obiektach, jak również w już istniejących. Wskazana jest też wymiana ciężkich, szklanych świetlików na o 2/3 lżejsze, poliwęglanowe, odciążające dach. Mogą one być zamontowane zarówno na dachach płaskich jak też skośnych. Składają się one z ocynkowanej blachy, ocieplonej styropianem lub wełną, profilu aluminiowego oraz przeszklenia z poliwęglanu. Jest wiele jego rodzajów, różniących się właściwościami, np. stopniem przepuszczalności światła. Oprócz rozświetlania wnętrz, świetliki wpływają na:
- polepszenie wentylacji w budynku (otwieranie świetlików),
- polepszenie bezpieczeństwa przeciwpożarowego (mogą służyć jako droga ewakuacyjna).
Termoformowanie wyrobów wielkogabarytowych to doskonała metoda uzyskania jednorodnych elementów konstrukcyjnych, stosowana w budowie obiektów przemysłowych, biurowych i mieszkalnych.