Aparaty ortodontyczne korygujące wadę zgryzu w każdym wieku

Piękny i zdrowy uśmiech stanowi wizytówkę człowieka. Bardzo ważna jest zatem profilaktyka stomatologiczna, która pozwala zareagować na niepokojące zmiany w naszej jamie ustnej. Zdrowe zęby to również prosty zgryz, a skorygować go możemy poprzez aparaty ortodontyczne. Jak wygląda leczenie ortodontyczne?

Kiedy warto się udać do gabinetu ortodontycznego?

Ortodoncja Kraków to obszerna dziedzina stomatologii, zajmująca się nie tylko profilaktyką uzębienia, ale przede wszystkim leczeniem wad zgryzu, czy wad szczękowo-twarzowych. Aparat ortodontyczny jest w stanie poradzić sobie nawet z najcięższymi przypadkami. Powinniśmy jednak mieć na uwadze, że jego zdjęcie nie tylko poprawi nasz zgryz, ale również wpłynąć może na zmianę ułożenia warg, policzków bądź proporcji odcinka nosowego do szczękowego twarzy. Współczesne możliwości ortodoncji pozwalają rozpocząć leczenie w każdym wieku. Oczywiście zaleca się, aby wadę zgryzu korygować już od najmłodszych lat. Im wcześniej niepokojące zmiany w jamie ustnej zostaną wykryte, tym leczenie będzie efektywniejsze. Wiąże się to również z pogłębianiem wady, która z wiekiem może być trudniejsza do wyleczenia.

Wiele osób dorosłych nie chce zdecydować się na założenie aparatu ortodontycznego, głównie z uwagi na jego widoczny wygląd na uzębienie. Istnieją jednak modele, które na zębach są praktycznie niewidoczne. Dodatkowo możemy zdecydować się również na model umieszczany w tylnej części uzębienia.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Pierwsza wizyta w gabinecie ortodontycznym jest konsultacyjna, bowiem w jej trakcie ortodonta wyjaśnia istotę leczenia. Dokładnie wyjaśni, jak przebiegać będzie cały proces oraz ułoży indywidualny plan. Aparaty ortodontyczne Kraków występują w wielu wersjach:

  • Aparaty stałe metalowe – uniwersalny model, na który najczęściej decydują się pacjenci, głównie z uwagi na cenę.
  • Aparaty estetyczne – jest to rozwiązanie droższe, jednak wersja ta jest praktycznie niewidoczna, a model może być ceramiczno-kompozytowy, porcelanowy, szafirowy i kryształowy.
  • Aparaty bezligaturowe – wersja tego typu cechuje się brakiem gumowych łączeń między zamkami, a łuk umieszczany jest na uzębieniu przy pomocy zamków i klapki.
  • Aparaty lingwalne – najdroższy model, mocowany w tylnej części uzębienia.

Zdarza się niekiedy, iż stomatolog dziecięcy Kraków sam sugeruje rodzicom małego pacjenta udanie się na wizytę konsultacyjną do gabinetu ortodontycznego. Obserwując jamę ustną, jest w stanie zauważyć wadę zgryzu, której nie wychwycili rodzice.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również