Tynkowanie ścian – kiedy i jak?

Tynkowanie ścian kojarzymy najczęściej z budową domu, gdy przygotowujemy się do prac wykończeniowych. Zabieg ten nie dotyczy jednak tylko wznoszenia budynków, ale i gruntownych remontów. Tynkowanie jest niezbędne na przykład w sytuacji zawilgocenia pomieszczeń, w wyniku czego na ścianach pojawia się grzyb. Jedyną możliwością jego likwidacji jest usunięcie starego tynku, zabezpieczenie powierzchni specjalnymi preparatami, a następnie położenie nowej warstwy tynku. To tylko kilka przykładów, kiedy tynkowanie jest niezbędne. Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania.

Tynkowanie przymusowe

Zacznijmy od sytuacji, w której tynkowanie jest niezależne od naszej woli. Podaliśmy wcześniej, że dotyczy to między innymi kwestii obecności wilgoci. Ale nie tylko. Musimy zlecić położenie nowych tynków także w przypadku znacznego wychłodzenia budynku, czyli przemarznięcia ścian. Dzieje się tak najczęściej w budynkach niewłaściwie zaizolowanych lub pozbawionych termoizolacji w ogóle.

Wówczas niezbędne jest usunięcie starej warstwy tynku poprzez jej skucie, a następnie przygotowanie ścian do tynkowania. Można położyć tynk ręcznie lub maszynowo – wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, powierzchni, a także budżetu, jakim dysponujemy, choć chwilowy brak finansowy pomoże uzupełnić pożyczka gotówkowa. Warto także pamiętać o doborze odpowiedniego tynku. Rynek oferuje bowiem ogromną różnorodność w tym zakresie, dlatego w kwestii zakupu konkretnego produktu najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowców.

Adaptacja poddasza

Ogromną popularnością cieszy się adaptacja poddasza na cele użytkowe. Decydując się na tę inwestycję, należy także pamiętać o konieczności wykonania wylewek oraz tynków na ścianach. Jest to oczywiście uzależnione od przyjętej technologii remontu, ponieważ tynk mogą skutecznie zastąpić płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli jednak wybieracie tynk, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jego maszynowego nakładania. Dlaczego?

Jest to metoda zapewniająca dokładną aplikację tynku, a co istotne – znacznie przyspiesza prace remontowe. Do jej wykonania niezbędny jest odpowiedni tynk, przystosowany do nakładania maszynowego, a także samo urządzenie. Jeśli nie macie doświadczenia w realizacji tego typu robót, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług firm, zajmujących się tynkowaniem. To gwarancja trwałości i wysokiej jakości. W pokryciu dodatkowych kosztów pomocna będzie pożyczka gotówkowa.

Tynkowanie zewnętrzne

Trudno zapomnieć także o tynkowaniu zewnętrznym. To czynność wykonywana zwykle po termomodernizacji budynku lub przy pracach renowacyjnych na elewacji. Sposób tynkowania uzależniony jest między innymi od rodzaju zastosowanego tynku, a także od podłoża, na którym ma być układany. Warto jednak pamiętać o kluczowej zasadzie, wpływającej na trwałość powłoki, a mianowicie o warunkach atmosferycznych.

Wysoka wilgotność powietrza oraz opady są zdecydowanym przeciwwskazaniem do tynkowania. Podobnie sytuacja wygląda z niskimi temperaturami. Wszystkie te czynniki spowodują zmniejszenie wiązania tynku, który w przyszłości będzie się odspajał od elewacji. Problem ten obejmuje także tynkowanie wewnętrzne, które również musi odbywać się w sprzyjających warunkach.

Powiązane wpisy

Polecane

Kursy zawodowe – przepis na wyższe zarobki

Panująca na świecie pandemia zdecydowanie zaburzyła rytm funkcjonowania wielu branż. Nie jest to jednak...

Sklepy internetowe z narzędziami – najlepsze miejsce na zakupy

Wysokiej klasy narzędzia to inwestycja na lata. Jeśli więc kompletujesz właśnie zestaw takich akcesoriów,...

Dźwigi, żurawie – nowoczesne budownictwo

Nie od dziś wiadomo, że prace budowlane wymagają zastosowania różnego rodzaju dźwigów. Warszawa to...

Jaki sprzęt do firmy sprzątającej jest potrzebny?

Decydując się na założenie własnej firmy sprzątającej, warto jeszcze na etapie planowania działalności...

Tynkowanie ścian – kiedy i jak?

Tynkowanie ścian kojarzymy najczęściej z budową domu, gdy przygotowujemy się do prac wykończeniowych. Zabieg...

Sypialnia we własnym, niepowtarzalnym stylu. O czym należy pamiętać?

Dobrze zaaranżowane wnętrze to przestrzeń, w której chce się po prostu przebywać. Dotyczy to...

Sprawdź również