Tynkowanie ścian – kiedy i jak?

Tynkowanie ścian kojarzymy najczęściej z budową domu, gdy przygotowujemy się do prac wykończeniowych. Zabieg ten nie dotyczy jednak tylko wznoszenia budynków, ale i gruntownych remontów. Tynkowanie jest niezbędne na przykład w sytuacji zawilgocenia pomieszczeń, w wyniku czego na ścianach pojawia się grzyb. Jedyną możliwością jego likwidacji jest usunięcie starego tynku, zabezpieczenie powierzchni specjalnymi preparatami, a następnie położenie nowej warstwy tynku. To tylko kilka przykładów, kiedy tynkowanie jest niezbędne. Sprawdźcie, w jakich sytuacjach warto skorzystać z tego rozwiązania.

Tynkowanie przymusowe

Zacznijmy od sytuacji, w której tynkowanie jest niezależne od naszej woli. Podaliśmy wcześniej, że dotyczy to między innymi kwestii obecności wilgoci. Ale nie tylko. Musimy zlecić położenie nowych tynków także w przypadku znacznego wychłodzenia budynku, czyli przemarznięcia ścian. Dzieje się tak najczęściej w budynkach niewłaściwie zaizolowanych lub pozbawionych termoizolacji w ogóle.

Wówczas niezbędne jest usunięcie starej warstwy tynku poprzez jej skucie, a następnie przygotowanie ścian do tynkowania. Można położyć tynk ręcznie lub maszynowo – wszystko zależy od rodzaju pomieszczenia, powierzchni, a także budżetu, jakim dysponujemy, choć chwilowy brak finansowy pomoże uzupełnić pożyczka gotówkowa. Warto także pamiętać o doborze odpowiedniego tynku. Rynek oferuje bowiem ogromną różnorodność w tym zakresie, dlatego w kwestii zakupu konkretnego produktu najlepiej będzie skorzystać z pomocy fachowców.

Adaptacja poddasza

Ogromną popularnością cieszy się adaptacja poddasza na cele użytkowe. Decydując się na tę inwestycję, należy także pamiętać o konieczności wykonania wylewek oraz tynków na ścianach. Jest to oczywiście uzależnione od przyjętej technologii remontu, ponieważ tynk mogą skutecznie zastąpić płyty gipsowo-kartonowe. Jeśli jednak wybieracie tynk, dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z jego maszynowego nakładania. Dlaczego?

Jest to metoda zapewniająca dokładną aplikację tynku, a co istotne – znacznie przyspiesza prace remontowe. Do jej wykonania niezbędny jest odpowiedni tynk, przystosowany do nakładania maszynowego, a także samo urządzenie. Jeśli nie macie doświadczenia w realizacji tego typu robót, najlepszym wyjściem będzie skorzystanie z usług firm, zajmujących się tynkowaniem. To gwarancja trwałości i wysokiej jakości. W pokryciu dodatkowych kosztów pomocna będzie pożyczka gotówkowa.

Tynkowanie zewnętrzne

Trudno zapomnieć także o tynkowaniu zewnętrznym. To czynność wykonywana zwykle po termomodernizacji budynku lub przy pracach renowacyjnych na elewacji. Sposób tynkowania uzależniony jest między innymi od rodzaju zastosowanego tynku, a także od podłoża, na którym ma być układany. Warto jednak pamiętać o kluczowej zasadzie, wpływającej na trwałość powłoki, a mianowicie o warunkach atmosferycznych.

Wysoka wilgotność powietrza oraz opady są zdecydowanym przeciwwskazaniem do tynkowania. Podobnie sytuacja wygląda z niskimi temperaturami. Wszystkie te czynniki spowodują zmniejszenie wiązania tynku, który w przyszłości będzie się odspajał od elewacji. Problem ten obejmuje także tynkowanie wewnętrzne, które również musi odbywać się w sprzyjających warunkach.

Powiązane wpisy

Polecane

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów...

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je...

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Sprawdź również