Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od Allen-Bradley

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce, inwestuje w robotyzację, czerpiąc z tego wymierne korzyści: wzrost wydajności, wyższy poziom bezpieczeństwa i efektywniejsze wykorzystanie kadr. Wdrożenie rozwiązań z dziedziny inteligentnej produkcji wymaga precyzyjnego dopasowania różnych elementów, dzięki którym maszyny mogą pracować autonomicznie i komunikować się między sobą. Jednym z kluczowych zagadnień, które wprowadzamy w tym artykule, są systemy sterowania. Zaliczamy do nich m.in. warty polecenia sterownik CompactLogix 5480 od Allen-Bradley. Przyjrzyjmy się bliżej jego możliwościom.

Podstawowe informacje na temat sterownika

CompactLogix 5480 to jeden z nowszych sterowników z gamy marki Allen-Bradley, który od razu wzbudził duże zainteresowanie wśród automatyków i ekspertów z zakresu wdrażania rozwiązań inteligentnej produkcji.

Sterownik oferuje mnóstwo przydatnych opcji, które omówimy w dalszej części artykułu, łącząc w sobie funkcje sterowania Logix oraz funkcje obliczeniowe systemu Windows w ramach jednej platformy sprzętowej. Jest to bardzo ważna zaleta, którą docenimy szczególnie na etapie tworzenia i uruchamiania aplikacji. Dzięki zastosowaniu tego sterownika można znacząco zredukować koszty, jak i ograniczyć liczbę urządzeń niezbędnych do realizacji konkretnego zadania.

Kluczowe funkcje CompactLogix 5480

Omawiany sterownik marki Allen-Bradley jest bardzo chętnie wybierany przez specjalistów z dziedziny automatyki przemysłowej, ponieważ oferuje szereg przydatnych funkcji ułatwiających pracę oraz zwiększających zakres zastosowania tego elementu w zakładzie.

CompactLogix 5480 idealnie sprawdza się do zaawansowanych systemów sterowania na potrzeby zautomatyzowanego przemysłu. W sterowniku pracują równolegle system operacyjny Windows 10 IoT Enterprise oraz silnik sterowania Logix. Model 5480 wykorzystuje dokładnie ten sam mechanizm sterowania, który znamy ze sterowników ControlLogix 5580 i CompactLogix 5380.

Sterownik obsługuje aplikacje przygotowane pod system Windows, które pozwalają realizować zadania z zakresu analityki, zbierania danych czy obliczeń predykcyjnych. Co ważne, możliwe jest zbieranie danych również na poziomie maszyny.

Dlaczego warto postawić na sterownik CompactLogix 5480 od Allen-Bradley?

Budując systemy sterowania i wybierając ich poszczególne elementy, należy w pierwszej kolejności ocenić rzeczywistą przydatność konkretnych rozwiązań w danym zakładzie. Zaletą sterownika CompactLogix 5480, podobnie jak całej rodziny sterowników CompactLogix, jest uniwersalność zastosowania.

Mamy tutaj do czynienia z wyjątkowo zaawansowanym sterownikiem, programowanym z poziomu narzędzia Studio 5000 Logix Designer w minimalnej wersji 32. Urządzenie doskonale sprawdzi się do średnich i dużych aplikacji, które wymagają wysokiej wydajności i szybkiego agregowania dużej ilości danych w ramach Edge Computing.

CompactLogix 5480 oferuje obsługę szybkich we/wy, sterowanie ruchem, jak również możliwość przyłączenia do sieci o topologii DLR, liniowej lub gwiazdy.

Analizując budowę sterownika można dostrzec trzy porty Gigabitowego Ethernetu EtherNet/IP – pozwalają one na wydajną komunikację w obrębie wewnętrznego systemu sterowania, umożliwiają również obsługę wejść/wyjść oraz sterowanie ruchem. Dwa spośród tych portów są konfigurowalne i obsługują podwójny adres IP lub architekturę DLR. Trzeci port jest komercyjnym interfejsem sieciowym systemu operacyjnego.

Sterownik może obsługiwać do 31 lokalnych modułów z rodziny 5069 Compact I/O, oferując jeszcze lepsze funkcje cyberbezpieczeństwa, obejmujące podpisane cyfrowo oprogramowanie układowe kontrolera, wykrywanie wprowadzonych do sterownika zmian czy dziennik opartej na rolach kontroli dostępu do procedur i instrukcji Add-On.

Wspomnijmy również o tym, że sterownik posiada zintegrowany DisplayPort, który umożliwia szybkie i łatwe podłączenie urządzenia do monitora przemysłowego o wysokiej rozdzielczości. Dodatkowo znajdziemy tutaj dwa porty USB 3.0, które zapewniają komunikację z różnymi peryferiami oraz umożliwiają przechowywanie danych np. na zewnętrznych nośnikach.

Więcej o funkcjach i praktycznym zastosowaniu sterownika CompactLogix 5480 od Allen-Bradley można przeczytać w artykule na stronie https://racontrols.pl/bazawiedzy/systemy-sterowania-przyblizamy-mozliwosci-sterownika-allen-bradley-compactlogix-5480/.

Gdzie zamówisz sterowniki Allen-Bradley CompactLogix?

Dostawcą zaawansowanych systemów sterowania na potrzeby cyfrowej transformacji przemysłu jest RAControls – oficjalny partner amerykańskiego lidera rynku automatyki przemysłowej, Rockwell Automation oraz przedstawiciel marki Allen-Bradley.

RAControls zapewnia profesjonalny dobór i wdrożenie rozwiązań z zakresu systemów sterowania, w tym sterowników CompactLogix. Pełną ofertę znajdziesz na stronie https://racontrols.pl/.

Powiązane wpisy

Polecane

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów...

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je...

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Sprawdź również