Na jakiej wysokości zamontować gniazdka i włączniki?

Jeśli jesteś w trakcie wymiany instalacji elektrycznej, budowy nowego domu lub po prostu chcesz odświeżyć obecną konfigurację gniazdek, musisz zastanowić się, na jakiej wysokości powinny zostać zamontowane kontakty i włączniki. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać, bez obaw. Przychodzimy z pomocą.

Zanim wezwiesz do swojego domu elektryka, dobrze zastanów się, jak chcesz rozmieścić kontakty i włączniki w poszczególnych pomieszczeniach. Weź przy tym pod uwagę przede wszystkim liczbę sprzętów, które musisz podpiąć. Im jest ich więcej, tym więcej gniazdek potrzebujesz – w takich przypadkach pomogą ci gniazda elektryczne Legrand kilkoma wejściami.

Gniazdka elektryczne – na jakiej wysokości zamontować?

Wszystko zależy od Twoich preferencji i… rodzaju pomieszczenia. Wynika to przede wszystkim z kwestii bezpieczeństwa oraz odmiennego rozkładu i funkcjonalności danych miejsc. Nie bez powodu kontakty w salonach montowane są znacznie niżej niż w łazience czy kuchni.

Istotne znaczenie ma kwestia Twojej wygody. Niektórzy właściciele domów lub mieszkań wolą kontakty umieszczone przy samej podłodze, co jest obecnie najczęściej wybieranym rozwiązaniem. Inni natomiast wolą montować kontakty i przełączniki Legrand wyżej – zwłaszcza jeśli mają małe dzieci.

Oto średnie wysokości, na których najczęściej montowane są gniazdka elektryczne:

  • kuchnia – na wysokości 80–110 cm; często korzysta się z kilku rozwiązań, montując kontakty zarówno blisko podłogi, jak i między szafkami,
  • łazienka – na wysokości 110–140 cm, co najmniej 60 cm od stref mokrych,
  • salon – na wysokości 20–40 cm; najlepiej, jeśli umieścisz je bezpośrednio za sprzętem elektronicznym,
  • pokój – na wysokości 20–30 cm; w przypadku mieszkań i domów zamieszkiwanych przez osoby starsze i dzieci, wygodniejsze są kontakty na wysokości 70–90 cm,
  • garaż i pomieszczenia gospodarcze – tam lepiej sprawdzi się umieszczenie gniazdek wyżej, ułatwia to między innymi podłączenie sprzętu elektronicznego.

Warto pamiętać, aby montaż kontaktów dedykowanych dla konkretnego urządzenia np. lodówki umieszczać bezpośrednio za nim. Ważne, aby takie gniazdo znajdowało się na wysokości umożliwiającej szybkie awaryjne odłączenie zasilania.

Włączniki do światła – na jakiej wysokości?

Tutaj pole manewru jest zazwyczaj znacznie mniejsze. Przy ustalaniu wysokości, na jakiej zamontowane zostaną włączniki do światła, pod uwagę należy wziąć przede wszystkim swoją wygodę. Ich użytkowanie powinno być jak najbardziej intuicyjne – otwierasz drzwi od pokoju i od razu sięgasz do włącznika, który jest w zasięgu ręki.

Jak wskazują eksperci, optymalna wysokość montażu włączników światła to 140 cm od podłogi. Należy również zadbać o to, by były odpowiednio oddalone od ramy drzwi – najczęściej jest to 15–20 cm od ościeżnicy. W taki sposób montuje się między innymi włączniki Legrand. Takie umiejscowienie sprawia, że korzystanie z przełącznika będzie bardzo łatwe, nawet w ciemności.

Podobnie jak w przypadku gniazdek elektrycznych, również tu warto zwrócić uwagę na potrzeby wszystkich domowników. Oznacza to, że przełączniki w pokojach dziecięcych powinny znajdować się niżej – zazwyczaj jest to na wysokości 90–120 cm od podłoża, podobne kryterium należy wziąć pod uwagę w mieszkaniach, w których przebywają osoby na wózkach inwalidzkich.

Zadbaj o swoją wygodę!

Podczas rozmieszczania włączników i gniazdek elektrycznych przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę wygodę i bezpieczeństwo wszystkich domowników. Istotne jest więc nie tylko ich położenie, ale również odpowiednia liczba.

Przyjmuje się, że jedno gniazdko elektryczne powinno znajdować się maksymalnie 2,5–3 metry od poprzedniego. W ten sposób unikniesz konieczności montowania przedłużaczy i różnego rodzaju listew. Przynajmniej jeden kontakt musi znajdować się także w przedpokoju, co będzie znacznym ułatwieniem na przykład podczas remontu lub odkurzania.

O większą liczbę gniazdek i kontaktów musisz zadbać w kuchni oraz łazience. To pomieszczenia, w których powinno znaleźć się miejsce na minimum 4, a czasem nawet 6 kontaktów – w zależności od powierzchni.

Włączniki świateł należy montować po wewnętrznej stronie pomieszczenia, wówczas korzystanie z nich jest bardziej intuicyjne. Z tego samego powodu, przełączniki na schodach montowane są maksymalnie na wysokości pierwszego lub drugiego schodka.

Powiązane wpisy

Polecane

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je...

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Kąpiel w balii ogrodowej to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Aby jednak móc...

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Oświetlenie nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednie lampy mogą być stylowym...

Sprawdź również