Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy kapitalny remont, takie drobiazgi, jak gniazdka i włączniki, wydają nam się kwestią, którą można załatwić w pół minuty. A potem ruszamy do sklepu, stajemy przed sięgającym pod sufit regałem i spędzamy tam kolejne 2 godziny – bo wybór jednak nie jest taki prosty. Zanim więc wybierzesz się na zakupy, sprawdź nasze wskazówki! Podpowiadamy, jakie gniazdka do domu wybrać, aby pasowały do wystroju wnętrza i jak najlepiej spełniały swoje funkcje.

Gniazdka i łączniki – ważny element wystroju wnętrza

Gniazdka wtykowe i łączniki są elementami instalacji elektrycznej. Dzięki nim możemy na co dzień korzystać z niezbędnych urządzeń i zdobyczy techniki – w końcu gniazdka umożliwiają podłączenie do zasilania różnorakich sprzętów, a łączniki pozwalają sterować oświetleniem. Choć w ogólnym rachunku kosztów, jakie musimy ponieść, budując czy wykańczając dom, stanowią niewielki procent (a nawet promil), są ważne dla jego wystroju. W aranżacji wnętrz diabeł naprawę tkwi w szczegółach – to właśnie takie drobiazgi przesądzają o charakterze danego pomieszczenia i składają się na „wielki efekt”.

Wybierając osprzęt elektroinstalacyjny tego typu, można w pierwszej kolejności kierować się jego designem. Oferty różnych producentów są na tyle szerokie, że bez problemu znajdziesz gniazda i łączniki o określonych funkcjach. Dopasowanie ich do estetyki pomieszczenia wydaje się trudniejszym zadaniem, dlatego warto zacząć właśnie od tej kwestii.

Jakie gniazdka i łączniki wybrać? Białe czy kolorowe? Dyskretne i nierzucające się w oczy czy wyraźnie będące elementem wystroju? Przede wszystkim elementy te powinny być ze sobą spójne. Najlepiej jeśli pochodzą z tej samej kolekcji jednej marki. Wówczas są tak zaprojektowane, że nawet jeżeli różnią się jakimiś detalami, dają efekt harmonii. A to ważne – w końcu rzadko zdarza się, że wszystkie pomieszczenia w mieszkaniu mamy pomalowane na ten sam kolor i urządzone w taki sam sposób. Niewielkie różnice w wyglądzie kontaktów i łączników są więc pożądane.

łączniki klasyczne

Jakie gniazdka i włączniki dobrać do nowoczesnych wnętrz, a jakie do klasycznych?

Domeną wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym jest minimalizm połączony z oryginalnością. W takich pomieszczeniach, często wymuskanych i dopracowanych pod każdym względem, gniazdka i łączniki również powinny być nietypowe. Popularny wybór to osprzęt elektroinstalacyjny w czarnym macie, ale sprawdzą się też elementy wykonane z metalu, hartowanego szkła czy tworzyw do złudzenia przypominających strukturalny beton lub drewno (na przykład takie, jak z kolekcji Sedna Design & Elements marki Schneider Electric. Ramki tego typu mogą doskonale „wtopić” się w ścianę albo wręcz przeciwnie – wyraziście się na niej odznaczać. W nowoczesnych wnętrzach elektronika często staje się ważnym elementem wystroju, dlatego nawet gniazdka mogą pełnić funkcje dekoracyjne.

W klasycznych wnętrzach, na przykład urządzonych według minimalistycznego stylu skandynawskiego, przytulnego rustykalnego czy eleganckiego ludwikowskiego, gniazda i łączniki powinny być bardziej dyskretne. Najlepiej dopasować je kolorystycznie do koloru ścian lub wybrać te w barwach uniwersalnych: białe, szare albo beżowe.

łączniki nowoczesne

Jakie gniazdka do domu? Kwestie bezpieczeństwa

Zastanawiając się, jakie gniazdka do domu wybrać, z pewnością natkniesz się na takie określenie, jak „uziemienie”. Uziemienie to standardowy element instalacji elektrycznej każdego budynku, który zapobiega chwilowym wzrostom napięcia i gwarantuje prawidłową, bezpieczną pracę urządzeń. Przewody uziemiające prowadzą do wszystkich gniazdek i wszystkich źródeł światła w domu i są połączone w jeden system, którego końcówka, zwana uziomem, ma postać zakopanego w gruncie metalowego pręta.

Gniazdka również mogą mieć własne uziemienie. W sklepach najczęściej zetkniesz się z wariantem typu E – uziemienie ma w tym przypadku postać bolca znajdującego się między otworami zasilającymi. Dostępne są jednak także gniazdka typu F, zwane schuko, w których funkcję tę pełnią dwie sprężynujące blaszki umieszczone w dolnej i górnej części ramki. Osprzęt elektroinstalacyjny z uziemieniem powinien być zamontowany wszędzie tam, gdzie używamy sprzętów o dużej mocy: urządzeń AGD i RTV, komputera czy elektronarzędzi.

Do domów, w którym mieszkają małe dzieci, warto dodatkowo wybrać gniazdka z plastikowymi przesłonami torów. Takie zabezpieczenie zapobiega wsadzeniu do nich przedmiotów innych niż wtyczka. Ale uwaga: podczas zakupów gniazdek tego typu trzeba kierować się przede wszystkim jakością, nie ceną. W produktach tanich, nieznanych marek przesłony wykonane są z plastiku lichej jakości, przez co nie działają tak skutecznie, jak powinny, i szybko się łamią.

Do łazienki czy innych pomieszczeń, w których panuje podwyższona wilgotność, wybrać należy gniazda bryzgoszczelne (hermetyczne), wyróżniające się specjalnym uszczelnieniem: wysokim poziomem ochrony IP (IP44) i zastosowaniem specjalnej klapki zabezpieczającej.

Podtynkowe czy natynkowe?

Zarówno gniazda, jak i łączniki występują w 2 wersjach: podtynkowej i natynkowej. Elementy podtynkowe montuje się w puszkach wpuszczonych w ścianę – to standard w pomieszczeniach mieszkalnych. Gniazda i łączniki natynkowe umieszczone są natomiast na powierzchni ściany. Stosuje się je w pomieszczeniach gospodarczych, na zewnątrz i w domach wykonanych z drewna.

łącznik

Podział gniazd ze względu na funkcjonalność

Na koniec omówimy jeszcze podział gniazd oraz łączników ze względu na ich funkcjonalność – takie rozeznanie może znacznie ułatwić zakupy. Podstawowy rodzaj gniazdek to gniazdka instalacyjne, które służą do zasilania odbiorników ruchomych i przenośnych. Oprócz tego dostępne są również:

  • gniazda głośnikowe, do których podłączyć można, jak wskazuje nazwa, kable głośnikowe,
  • gniazda antenowe do zasilania sieci radiowo-telewizyjnej,
  • gniazda multimedialne do podłączenia urządzeń multimedialnych (głośnikowe, BNC, RCA, USB, HDMI, VGA),
  • gniazda teleinformacyjne służące do podłączenia sieci telekomunikacyjnej oraz internetowej.

Podział łączników ze względu na funkcjonalność

  • Łączniki jednobiegunowe – z jednym przyciskiem, zwykle stosowane przy pojedynczym obwodzie oświetlenia.
  • Łączniki dwubiegunowe – umożliwiają włączenie dwóch obwodów elektrycznych w jednym czasie.
  • Łączniki schodowe – pozwalają sterować jednym obwodem w dwóch różnych miejscach, na przykład na dole i na górze schodów.
  • Łączniki świecznikowe – wyposażone są w 1 lub więcej przycisków, dzięki czemu można za ich pomocą włączyć kilka obwodów niezależnie od siebie.

Wybór gniazdek i włączników wcale nie jest tak prosty, jak mogłoby się wydawać. Aby ułatwić sobie poszukiwania i zakupy, warto wcześniej określić potrzeby i wymagania, zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wzornictwa. A następnie zajrzeć na karel2.pl, gdzie znajdziesz osprzęt elektroinstalacyjny najlepszych marek.

Źródło zdjęć: shutterstock.com, pexels.com

Powiązane wpisy

Polecane

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je...

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Kąpiel w balii ogrodowej to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Aby jednak móc...

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Oświetlenie nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednie lampy mogą być stylowym...

Sprawdź również