Na co zwracać uwagę przy zakładaniu fotowoltaiki na dachu?

Coraz częściej możemy zobaczyć panele słoneczne na dachach domów jednorodzinnych oraz budynków należących do przedsiębiorstw. W końcu odnawialna i tania energia ze słońca to kusząca inwestycja dla wielu z nas. Jednak produkcja prądu przy wykorzystaniu promieni słonecznych stawia pewne wymagania pod względem umiejscowienia naszej lokalizacji. Dlatego też w niniejszym artykule dowiesz się, jak i w jakim miejscu zainstalować mini elektrownie słoneczną.

Wytrzymałość i konstrukcja dachu

Jeśli chcemy cieszyć się prądem z fotowoltaiki, to musimy pamiętać o kwestiach konstrukcyjnych naszego dachu. Wytrzymałość to podstawa, a więc istotny jest stan dachu i materiały z jakich jest stworzony. Jeśli mamy do czynienia z dachem dziurawym, pękającym, wymagającym pilnej wymiany – wtedy powinniśmy odroczyć zakładanie naszej słonecznej elektrowni. Również jeśli planujemy niedługo remont dachu, to powinniśmy przełożyć na później planowaną inwestycje w panele fotowoltaiczne. Natomiast większość sposobów konstruowania dachów jest optymalna dla założenia fotowoltaiki. Panele możemy postawić na goncie bitumicznym, dachówkach (różnych rodzajów), blachach, a nawet na papie. Jednak wciąż musimy pamiętać o tym, żeby tworzywa były wytrzymałe i długowieczne. A to ze względu na fakt, że ważące średnio 25kg pojedyncze moduły będą pracować zazwyczaj ponad 25 lat. Taki okres może najzwyczajniej w świecie nadwyrężyć słabe lub stare dachy.

na co zwracac uwage przy zakladaniu fotowoltaiki na dachu

Źródło: JKT Solar

Kierunek i zacienienie

Jeśli już mamy z głowy sprawę dachu, to teraz czas na ulokowanie paneli w konkretnym miejscu i dostosowanie otoczenia. Najlepszym wyborem dla instalacji fotowoltaicznych jest umieszczenie ich od strony południowej (chociaż czasami wschód i zachód jest także optymalną formą) dachu. Jest to spowodowane większą częstotliwością docierania promieni słonecznych do naszych paneli. Musimy również pamiętać o zacienieniu miejsca, gdyż kilka drzew może znacznie zredukować wydajność naszej elektrowni słonecznej. Dlatego czasami lepiej wyciąć niepotrzebne drzewa lub umieścić w miejscu, w którym inne budynki nie będą zasłaniać naszej instalacji.

Dostosowanie liczby paneli do miejsca i określenie mocy względem aktualnego zużycia prądu

Liczba modułów fotowoltaicznych i dostosowanie mocy do naszych rachunków to również ważna sprawa. Jeśli wydajemy zaledwie kilkaset złotych miesięcznie na prąd, to nie powinniśmy montować ogromnej liczby paneli. Jednak warto tutaj pamiętać o tym, że prawdopodobnie będziemy wykorzystywać większą ilość prądu w przyszłości. Poza tym jeśli nie posiadamy wystarczającego miejsca na dachu, to nie możemy wpychać tam na siły kolejnych modułów. Będzie to zazwyczaj nieefektywne oraz będzie mogło stworzyć zagrożenie zawaleniem się dachu lub upadkiem paneli. Dlatego zawsze warto korzystać z pomocy renomowanych specjalistów przy instalowaniu fotowoltaiki, takich jak chociażby JKT Solar.

Powiązane wpisy

Polecane

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Kąpiel w balii ogrodowej to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Aby jednak móc...

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Oświetlenie nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednie lampy mogą być stylowym...

Oprawy awaryjne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Każdy z nas korzysta ze sztucznych źródeł światła. Służy to nie tylko poprawie komfortu...

Jak zwiększyć ognioodporność drewna?

Drewno od bardzo dawna jest wykorzystywane przez człowieka jako materiał budowlany. Elementami konstrukcyjnymi nośnymi...

Sprawdź również