Jak wybrać drzwi wewnętrzne?

Drzwi wewnętrzne to bardzo ważny element, który stanowi dopełnienie każdego pomieszczenia. Z tego względu nie można podejmować decyzji pochopnie. Drzwi przede wszystkim powinny współgrać z całością wystroju wnętrza. Jak odpowiednio dopasować drzwi wewnętrzne? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

Materiał, kolor, forma – na co zwrócić uwagę?

W trakcie remontu bądź budowy domu pytanie jak wybrać drzwi wewnętrzne pojawia się prędzej czy później. Jest to ważny krok, gdyż ten element domu będzie towarzyszył nam przez długie lata. Drzwi wewnętrzne nie pełnią tylko funkcji oddzielenia od siebie pokoi, ale także potrafią doświetlić pomieszczenie, wytłumić je, utrzymywać ciepło, a także zapewnić bezpieczeństwo. Ich możliwości zależą od naszych indywidualnych potrzeb.

Kupując drzwi wewnętrzne, nie powinno skupiać się wyłącznie na kwestiach związanych z wyglądem. Oczywiście jest to ważne, aby drzwi pasowały do wystroju, jednak warto również zagłębić się w aspekty techniczne. Uwagę należy zwrócić na typ konstrukcji, materiał wykończenia, a także rodzaj wypełnienia. Trzeba pamiętać również o odpowiednim dopasowaniu ościeżnicy.

Konstrukcja jest istotna z tego względu, iż to ona wpływa na trwałość drzwi. Dlatego przy tym kroku warto doradzić się specjalisty. Materiał natomiast decyduję o charakterze skrzydła. Do wyboru możliwe jest drewno impregnowane lub lakierowane, a także płytę, która pokryta może być fornirem, laminatem bądź okleiną syntetyczną. Zdecydować można się również na szkło i jego połączenie z drewnem i metalem.

Kolor drzwi wewnętrznych również odgrywa znaczącą rolę, dlatego bardzo popularne są laminaty i okleiny syntetyczne, ze względu na duży wybór barw i wzorów.

Który rodzaj drzwi sprawdzi się najlepiej?

Jak wybrać drzwi wewnętrzne pod względem rodzaju? Producenci w swoich ofertach posiadają szerokie spektrum wyboru. Rodzaje drzwi podzielić można na: rozwierane, przesuwne, składane oraz wahadłowe.

Najbardziej popularne z nich to te rozwierane, mogą być one jedno, jak i dwuskrzydłowe. Ten typ idealnie sprawdzi się jako drzwi do sypialni. Drzwi przesuwne działają w ten sposób, że jedno lub dwa skrzydła przesuwają się po szynie. Taki rodzaj będzie idealnie pełnić funkcję drzwi do pokoju, w którym jest mniej przestrzeni. W drzwiach składanych skrzydło tworzą dwa lub trzy pionowe elementy, połączone zawiasami. Natomiast wahadłowe wyróżniają się możliwością otwierania w obie strony. Ten rodzaj w domach rodzinnych pojawia się jednak dość rzadko.

Jeżeli chodzi o wykonanie, to wyróżniamy drzwi drewniane, szklane oraz te tworzone z płyt drewnopochodnych. Drzwi wykonane z drewna produkuję się zazwyczaj z sosny, dębu i buku. Tworzy się je przeważnie z drewna litego lub klejonego warstwowo. Do produkcji płyt drewnopochodnych wykorzystuję się twarde płyty MDF i HDF. Im twardsze, tym lepsze pod względem technicznym. Drzwi szklane wykonuje się ze szkła hartowanego lub klejonego, mogą być montowane w aluminiowych bądź drewnianych ramkach.

Powiązane wpisy

Polecane

Jaka piła do asfaltu? Wybieramy najlepsze przecinarki!

Cięcie asfaltu - na czym to polega? Przecinarka jezdna do asfaltu - jak wybrać?...

Rodzaje wykopów

Mało kto zdaje sobie sprawę, jak wiele – wydawałoby się tak odmiennych i...

Wielofunkcyjne urządzenia dla logistyki

Wykonywanie wielu zawodów nie byłoby możliwe bez wykorzystania odpowiednich urządzeń. Producenci sprzętu technologicznego oferują...

Nowoczesne apartamenty o luksusowym wykończeniu

Wakacje to czas szczególny, bowiem wówczas wiele osób decyduje się na spędzenie urlopu w...

Kto oferuje pomoc w upadłości konsumenckiej bądź firmy?

Obecna sytuacja w wielu przypadkach sprawiła, iż firmy lub osoby prywatne stały się niewypłacalne....

Aparaty ortodontyczne korygujące wadę zgryzu w każdym wieku

Piękny i zdrowy uśmiech stanowi wizytówkę człowieka. Bardzo ważna jest zatem profilaktyka stomatologiczna, która...

Sprawdź również