Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i przeciwników. Jaka metoda będzie pasowała twojego wnętrza i do twoich umiejętności? Czy będzie to współczesny agregat , czy może tradycyjny wałek? Aby dokonać trafnego wyboru, należy przeanalizować wszystkie aspekty pracy z wałkiem, jak i mechanicznym urządzeniem, jakim jest agregat. 

Aplikacja gładzi szpachlowej wałkiem 

Nakładanie gładzi szpachlowej wałkiem zyskało w ostatnim czasie na popularności i stało się dobrą alternatywą dla powoli wypieranego nakładania gładzi za pomocą pacy. Gdy zdecydujemy się na tę metodę, musimy zakupić specjalny wałek pokryty twardym oraz sztywnym włosiem z nylonu. Jeśli jednak nie planujemy jego kupna, możemy zastąpić go zwykłym wałkiem malarskim z grubszym włosiem.

Proces nakładania gładzi szpachlowej obejmuje kilka etapów:

  • odpylanie podłoża,
  • pokrycie podłoża warstwą gruntu,
  • naniesienie pierwszej warstwy gładzi,
  • rozcieranie gładzi szpachlą bądź piórem,
  • zeszlifowanie powstałych nierówności.

Do nakładania wałkiem najbardziej polecane są gładzie polimerowe, ze względu na to, że podczas nakładania nie ulegają procesowi wiązania. Przygotowując się do aplikacji gładzi, należy najpierw wymoczyć w masie wałek, a następnie zacząć rozprowadzać ją grubymi warstwami w formie pionowych pasów. Na końcu następuje wygładzanie nałożonego produktu za pomocą szerokiej pacy. Trzeba zwrócić uwagę na to, że wałek nie dojedzie do każdego zakątka ściany, więc te zakamarki należy dopracować małym pędzelkiem. 

Aplikacja gładzi szpachlowej agregatem

Aplikacja gładzi szpachlowej za pomocą agregatu stała się popularna z powodu szybkości pracy. Jednak przy tej metodzie warto pracować w dwie osoby. Pierwsza z nich zajmuję się aplikacją masy a druga obsługuje agregat.

Ta metoda jest bardzo wydajna i dzięki niej można pokryć gładzią nawet najbardziej niedostępne zakamarki ścian. Wygoda, prędkość i równomierność pokrycia wykańczanej powierzchni wpływa pozytywnie na całokształt procesu.

Trzeba jednak pamiętać o dokładnym zabezpieczeniu gniazdek, podłogi oraz okien, w taki sposób, aby nie uległy zabrudzeniu podczas natrysku masą.

Więcej o metodach nakładania gładzi można przeczytać na stronie https://www.siniat.pl/pl-pl/centrum-wiedzy/instrukcje-montazu/256118/nakladanie-gladzi-walek-czy-agregat/.

Powiązane wpisy

Polecane

Montaż stołów obrotowych to zadanie dla fachowców

Stoły obrotowe stanowią integralną część wielu systemów transportu wewnętrznego. Wykorzystuje się je...

Jak nakładać gładź szpachlową? Wałkiem czy agregatem?

Każdy sposób pokrywania ścian gładzią szpachlową ma zarówno swoich zwolenników, jak i...

Kotły na pelet – pytania i odpowiedzi

Coraz więcej osób rozważa wymianę pieca. Kiedy polecane są im kotły na...

Na co zwrócić uwagę, wybierając gniazdka i włączniki?

Kiedy realizujemy tak wielkie przedsięwzięcie, jakim jest budowa domu, wykończenie mieszkania czy...

Jaki piec wybrać do balii ogrodowej?

Kąpiel w balii ogrodowej to świetny sposób na relaks i odpoczynek. Aby jednak móc...

Jakie oświetlenie wybrać do sypialni?

Oświetlenie nie tylko pozwala na wygodne korzystanie z pomieszczenia. Odpowiednie lampy mogą być stylowym...

Sprawdź również