Jak ciąć beton bez pyłu?

Cięcie betonu jest bardzo trudną sztuką. Jeśli wykonuje się to w sposób niewłaściwy, to ryzykuje się uszkodzenie betonu np. pokruszenie go. Dużym problemem będzie też pylenie. Jest ono spore i utrudnia bezpieczne i precyzyjne wykonywanie pracy. Jak, więc ciąć beton bez pyłu?

Na mokro i diamentem – najlepsze metody cięcia bez pyłu

Podstawową metodą ograniczenia emisji pyłów jest praca na mokro. Wykonując odwierty w betonie z wykorzystaniem tego sposobu, pył jest na bieżąco wiązany przez wodę i nie przedostaje się do powietrza. Warto też pamiętać, że do jego cięcia używa się najczęściej ostrzy diamentowych. Zostały one wprowadzone do użytku w latach sześćdziesiątych, jak i na razie nie doczekały się żadnego godnego następcy.

Trzeba podkreślać, że pył uwalniany z betonu zawiera krzemionkę. Jego wdychanie może być szkodliwe dla zdrowia. Trzeba, więc zrobić wszystko, co możliwe, by nie wprowadzać go do organizmu. Cięcie bezpyłowe rozwiązuje ten problem. Mimo to operator dla własnego bezpieczeństwa powinien pracować w maseczce z filtrami i w goglach. Warto o tym pamiętać, by nie narażać siebie lub pracowników na uszczerbek na zdrowiu. Jednak jeśli pyłu będzie dużo, to maseczka nie wystarczy.

Diamentowe cięcie – zalety

Diamentowe cięcie na mokro jest niezwykle skuteczne. Rzeczywiście bardzo ogranicza wydzielanie pyłów. Równocześnie jest dość trudne do przeprowadzenia. Trzeba podkreślić, że nie jest to łatwe zadanie, które wymaga umiejętności i doświadczenia.

Trzeba, więc takie prace wykonywać pod ścisłą kontrolą. Jednakże należy też wiedzieć, że cięcie diamentowe jest uważane za najlepszą i najbezpieczniejszą metodę pracy w betonie. W jego czasie nie powstają silne wibracje, a beton nie pęka. Kolejnym atutem cięcia diamentowego jest mniejszy hałas.

Oczywiście, że jest to praca dość głośna, ale jest to hałas dużo mniej uciążliwy niż w przypadku innych urządzeń wykorzystywanych na budowach.

Gdzie cięcie bezpyłowe jest ważne?

Pył w powietrzu może być bardzo uciążliwy. Nie zatrzymają go żadne maseczki i gogle. O ile na świeżym powietrzu pył szybko zostanie uniesiony przez wiatr, to w budynkach nie ma takiej możliwości. Właśnie z tego powodu prace bezpyłowe są niezwykle ważne w budynkach. Nie mają one wentylacji, która umożliwiłaby szybkie i bezproblemowe pozbycie się cząstek unoszonych. Metodę tę najczęściej wykorzystuje się przy poszerzaniu otworów okiennych, drzwiowych oraz kanałów wentylacyjnych, ale można ją też używać do innych celów. Są one skuteczne przy wykonywaniu precyzyjnych prac i zadań, więc budowlańcy chętnie sięgają właśnie po cięcie diamentowe.

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zachować piękno pergoli przez cały rok?

Dzięki swojej uniwersalności i estetyce pergole są coraz popularniejszym elementem w ogrodach i na...

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych – hit czy kit?

Kolorowe klamki do drzwi wewnętrznych to niezwykły element, który może zmienić charakter i wyrazistość...

Kanapy i sofy wypoczynkowe – relaks w domowym zaciszu

Ciężko wyobrazić sobie relaks w salonie bez wygodnej kanapy czy miękkiej sofy. To meble,...

Najlepsze ładowarki teleskopowe na wynajem

Ładowarki teleskopowe to wszechstronne maszyny, które znajdują zastosowanie w różnych branżach i sytuacjach. Są...

Gdzie kupować narzędzia znanych marek typu Makita DeWalt Bosch?

Podpowiadamy, gdzie zaopatrywać się w profesjonalne narzędzia w Internecie Jeśli jesteś fachowcem lub po prostu...

Nowoczesne systemy sterowania na przykładzie sterowników CompactLogix 5480 od...

Inteligentna produkcja to wyraźny trend obowiązujący we współczesnym przemyśle. Coraz więcej zakładów w Polsce,...

Sprawdź również