Czym zawodowo zajmuje się hydraulik? Sprawdź, czy to zawód dla Ciebie!

Hydraulik to bardzo odpowiedzialny zawód. Jeżeli chcesz zostać hydraulikiem, musisz liczyć się z tym, że niekiedy będziesz musiał pracować również w nocy. Wiele firm hydraulicznych prowadzi usługę pogotowia hydraulicznego. Zazwyczaj klienci dzwonią na pogotowie hydrauliczne o bardzo niestandardowych porach. Niekiedy pomoc hydraulika potrzebna jest od zaraz. Sprawdź, co należy do obowiązków hydraulika? Czy zawód hydraulika jest dla Ciebie?

Kim jest hydraulik?

Określenie hydraulik pochodzi z języka greckiego (hydraulikos). Wyraz jest połączeniem greckich słów woda i rura. W Polskiej Klasyfikacji Działalności hydraulik zajmuje się wykonywaniem instalacji wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych oraz innych pozostałych instalacji budowlanych. W Międzynarodowej Klasyfikacji Standardów Edukacyjnych mianem hydraulika określa się robotnika przemysłowego i rzemieślnika.

Jakie umiejętności powinien mieć hydraulik?

Jeżeli chcesz zostać hydraulikiem, sprawdź na początek, czy posiadasz do tego pewne naturalne predyspozycje. Większości rzeczy da się nauczyć, jednak jeżeli chcesz być dobrym specjalistą, musisz posiadać pewne naturalne predyspozycje do wykonywania tego zawodu.

Każdy hydraulik powinien mieć dobrą kondycję, a także być wytrzymały. Wiele prac hydraulicznych wiąże się bowiem z ciężką pracą fizyczną. Hydraulik powinien również umieć czytać plan instalacji, a także znać przepisy budowlane, które związane są z jego pracą.

Naturalne predyspozycje, które powinien mieć dobry hydraulik:

 • Podzielność uwagi,
 • Wyobraźnia przestrzenna,
 • Dobry słuch, wzrok, dotyk,
 • Dokładność oraz precyzja,
 • Umiejętność wysokiej koncentracji,
 • Umiejętność pracy pod presją czasu,
 • Spostrzegawczość i refleks,
 • Samodzielność.

Jak widzisz, dobry hydraulik powinien posiadać wiele wrodzonych cech, które pomogą mu przeprowadzić z sukcesem wiele zleceń. Hydraulik musi mieć również pewne umiejętności techniczne oraz dużą wiedzę, ponieważ podczas wykonywania swojej pracy wykorzystuje wiele narzędzi oraz elektronarzędzi. Dodatkowo ważne, aby hydraulik umiał pracować z ludźmi. Hydraulicy niekiedy muszą umieć pracować w grupie innych specjalistów.

Co należy do obowiązków hydraulika?

Hydraulik przede wszystkim zajmuje się montażem, naprawą, modernizacją oraz konserwacją instalacji kanalizacyjnych, instalacji grzewczych oraz instalacji wodnych. Na czym dokładnie polega jego praca? W ramach wyżej opisanych działań, hydraulik zajmuje się na przykład montażem instalacji doprowadzających zimną oraz ciepłą wodę, ogrzewaniem domów czy prawidłowym odprowadzeniem zużytej wody.

Hydraulicy niekiedy zajmują się również drobnymi pracami. Należą do nich np. montaż pralek, grzejników, zlewozmywaków.

Prace hydrauliczne obejmują także:

 • udrażnianie rur – przepychanie rur za pomocą środków chemicznych oraz odpowiednich narzędzi, sprawdzenie ciśnienia wody w kranie oraz usuwanie innych usterek. Jeżeli potrzebujesz takiej usługi, skorzystaj z przepychania rur we Wrocławiu. Możesz także zdecydować się na czyszczenie kanalizacji we Wrocławiu.
 • montaż i naprawę urządzeń przepływowych i grzewczych – instalacja grzewcza wykorzystująca energię elektryczną, instalacja gazowa;
 • montaż i naprawę instalacji przydomowych – montaż zbiorników na szambo, systemu ogrzewania chodników, pieców opałowych, urządzeń grzewczych;
 • montaż toalety, ceramiki, umywalki, prysznica, wanny, armatury;
 • montaż i naprawę instalacji wodno-kanalizacyjnych – montaż ogrzewania ściennego podtynkowego, pieca na opał, ogrzewania podłogowego.

Zawód hydraulika jest bardzo odpowiedzialnym zajęciem. Aby być dobrym specjalistą, należy posiadać nie tylko dużą wiedzę, ale także doświadczenie. Jeżeli jednak powyższy opis zachęcił Cię do tego zawodu, nie wahaj się! Świat potrzebuje dobrze wykształconych hydraulików, którzy znają się na swojej pracy!

źródło zdjęcia: freepik.com

Powiązane wpisy

Polecane

Jak zwiększyć wydajność fotowoltaiki?

Na przestrzeni ostatnich lat zainteresowanie fotowoltaiką w Polsce zdecydowanie wzrosło. Osoby rozważające inwestycję...

Czym zawodowo zajmuje się hydraulik? Sprawdź, czy to zawód...

Hydraulik to bardzo odpowiedzialny zawód. Jeżeli chcesz zostać hydraulikiem, musisz liczyć się z tym,...

Chcesz urządzić poddasze? Użyj płyt g-k

Poddasze w wielu domach wciąż jest tylko strychem, na którym od lat zalegają niepotrzebne...

Jak zaplanować oświetlenie w domu? Kilka przydatnych wskazówek

Oświetlenie pełni nie tylko funkcję praktyczną, ale także dekoracyjną. Obecnie poświęca się mu bardzo...

Futurystyczny pokój nastolatka – skomponuj nowoczesne wnętrze

Aranżacja pokoju nastolatka nie jest łatwym zadaniem z uwagi na ogromne możliwości doboru mebli...

Posadzka żywiczna – idealne rozwiązanie

Posadzki z żywic stosuje się obecnie niemalże wszędzie. Kiedyś kojarzone były jedynie z obiektami...

Sprawdź również