Czy warto podjąć się samodzielnie remontu? Rozważania na temat oszczędności i małych umiejętności

Wiele osób zastanawia się, czy warto podjąć się remontu samodzielnie. W końcu w ten sposób można naprawdę sporo zaoszczędzić, ale tutaj pojawia się jakże ważne pytanie: „czy dam sobie radę?” Już sama perspektywa czekającego nas remontu nie napawa optymizmem, wszak remont to naprawdę ciężka praca, a ponadto czeka nas jeszcze długie sprzątanie. Nie bez znaczenia są jeszcze nasze niewielkie umiejętności. W dzisiejszym poradniku zastanowimy się, czy warto podjąć się remontu samodzielnie i czy to w ogóle ma sens. Oto nasze rozważania na temat małych umiejętności i dużych oszczędności.

Przygotowanie do remontu czas zacząć

Przed rozpoczęciem pracy warto wszystko dokładnie zabezpieczyć. Zatem polecamy zakup dużych worków i taśm maskujących. Dzięki temu można zasłonić meble i częściowo ochronić je przed gruzem czy brudem, a przy okazji nie będziecie mieć tak dużo sprzątania. Oczywiście możecie jeszcze pozbyć się mebli na czas remontu i składować je w magazynie, jednak nie zawsze jest to możliwe. Bardzo ważny jest także wybór właściwych narzędzi, dzięki którym praca przebiegnie bez komplikacji. Niezbędne są na pewno różnego rodzaju pędzle, ale i wałki. Jeżeli czeka Was tapetowanie, to koniecznie zaopatrzcie się w wałek dociskowy. Możecie zakupić klej szybkoschnący do tapet, co znacznie przyspieszy pracę. Jeśli jednak robicie remont po raz pierwszy, wybierzcie taki, który pozwoli Wam w razie czego dokonać korekty i poprawić nierówności przy klejeniu. Także wybór farby ma duże znaczenie. Najlepiej wybrać taką, która dobrze kryje. Dzięki temu nie będziecie musieli kilkakrotnie malować ścian.

Remont podłogi – jakie materiały wybrać?

Możesz podjąć się samodzielnego remontu podłogi w mieszkaniu. Musisz jednak wybrać odpowiedni materiał. Samodzielne wykończenie podłogi gresem czy panelami nie musi być trudne, jeśli wybierzesz odpowiednią metodę. Zwłaszcza, jeśli chcesz nieco podnieść podłogę, sprawdzą się dystanse, na których mocuje się panele na wcisk. To bardzo prosta metoda, z którą poradzi sobie nawet laik. Sprawdzi się zarówno w domu, jak i na balkonie i tarasie, który chcesz odświeżyć. Przede wszystkim na zewnątrz możesz uniknąć dodatkowej pracy związanej z impregnacją. Wystarczy, że wybierzesz panele, które pozbawione są żywicy. Takich desek nie atakuje pleśń, ani szkodniki. Na dystansach możesz położyć również gres podłogowy, a także panele lvt. Jeśli chodzi o cenę, to wcale nie musi być bardzo drogo, gdyż w sklepach budowlanych znajdziesz wiele produktów w promocyjnych cenach.

Gdy masz ochotę na odrobinę luksusu

Od czasu do czasu przychodzi nam ochota na odrobinę luksusu, dlatego jeżeli masz duży ogródek, to możesz zdecydować się na basen. Daje on ochłodę w gorące dni, a przy okazji sprawia, że Twój dom wydaje się jeszcze bardziej prestiżowy. Oczywiście, aby zamontować basen musicie zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. W tym przypadku niezbędny jest wałek dociskowy do spawania. Musicie wiedzieć, że wbrew pozorom nie służy on jedynie do spawania banerów, ale ma szerokie spektrum zastosowania. Alternatywą dla basenu może być jacuzzi. Jeśli chcecie zaoszczędzić możecie wybrać wersję dmuchaną. Pamiętajcie jednak, że aby nie zniszczyć ogródka należy pod jacuzzi wykonać wylewkę.

Czy warto podjąć się remontu samodzielnie?

Jak wiadomo lubimy oszczędzać, no może nie lubimy, ale czasami jest to konieczne. Jednak należy się zastanowić czy poradzimy sobie z wykonaniem remontu, wszak jest to ciężka, ale i trudna praca. Jeżeli macie narzędzia i nie musicie ich kupować, to być może warto podjąć się remontu. Jednak, jeżeli czekają Was duże zakupy, w tym także kupno wałków, wiertarki udarowej czy zgrzewarki, to zdecydowanie lepiej pracę powierzyć profesjonalistom. Ponadto, aby wykonać remont samodzielnie musicie mieć sporo czasu, zatem jeżeli pracujecie na cały etat, to zwyczajnie nie możecie sobie na to pozwolić, gdyż trwałby on nawet pół roku.

Naszym zdaniem zdecydowanie lepiej remont powierzyć profesjonalistom, oczywiście pod warunkiem, że znajdziecie prawdziwych fachowców. Niestety w branży remontowej także zdarzają się naciągacze. Dlatego pamiętajcie, by przed wykonaniem prac poprosić o kosztorys, a dopiero później podpisać umowę.

Powiązane wpisy

Polecane

Kursy zawodowe – przepis na wyższe zarobki

Panująca na świecie pandemia zdecydowanie zaburzyła rytm funkcjonowania wielu branż. Nie jest to jednak...

Sklepy internetowe z narzędziami – najlepsze miejsce na zakupy

Wysokiej klasy narzędzia to inwestycja na lata. Jeśli więc kompletujesz właśnie zestaw takich akcesoriów,...

Dźwigi, żurawie – nowoczesne budownictwo

Nie od dziś wiadomo, że prace budowlane wymagają zastosowania różnego rodzaju dźwigów. Warszawa to...

Jaki sprzęt do firmy sprzątającej jest potrzebny?

Decydując się na założenie własnej firmy sprzątającej, warto jeszcze na etapie planowania działalności...

Tynkowanie ścian – kiedy i jak?

Tynkowanie ścian kojarzymy najczęściej z budową domu, gdy przygotowujemy się do prac wykończeniowych. Zabieg...

Sypialnia we własnym, niepowtarzalnym stylu. O czym należy pamiętać?

Dobrze zaaranżowane wnętrze to przestrzeń, w której chce się po prostu przebywać. Dotyczy to...

Sprawdź również