Badanie gruntu – jak przygotować się do budowy domu?

Czy kupując działkę, można nabyć przysłowiowego „kota w worku”? Okazuje się, że tak, dlatego badanie gruntu może być gwarancją spokoju i bezpieczeństwa, podczas prac budowlanych, jak i samego funkcjonowania w postawionej nieruchomości. Jak to możliwe?

Po co wykonuje się badanie gruntu?

Wszystko zaczyna się od ziemi, na której stanie nieruchomość. Można postawić dom na gruncie, który zagwarantuje bezpieczeństwo mieszkańców i wygodę życia wewnątrz. Można też wciąż zastanawiać się, dlaczego mury pękają, ziemia się osuwa lub w pokojach pojawia się wilgoć, mimo że wszystkie prace budowlane przebiegały zgodnie z prawem i sztuką. Badanie gruntu, które od 29 kwietnia 2012 roku jest obowiązkowym dokumentem budowlanym, staje się szczególnie ważne, ponieważ:

  • daje inwestorom pewność, że postawiona na danej ziemi nieruchomość będzie bezpieczna i funkcjonalna;
  • dopuszcza możliwość realizacji projektów z podpiwniczeniem (jeśli woda gruntowa ma wysoki poziom, nie warto zabierać się za piwnicę, ponieważ taki projekt będzie bardzo kosztowny w wykonaniu);
  • ostrzega inwestorów przed koniecznością stosowania systemów odwodnień, jeśli grunt na działce charakteryzuje się nieprzepuszczalnym podłożem;
  • – daje pewność długiej żywotności budynku (bez pękania ścian, osuwania się murów lub pojawiania się wilgoci), jeśli ocena gruntu daje pozytywną opinię;
  • pomaga ekipom budowlanym w realizacji zadań na działce, ponieważ ci wiedzą jak głęboko mogą kopać lub jakie rodzaje fundamentów i zbrojeń będą odpowiednie.

Kiedy i komu powierzyć badanie gruntu?

Żeby wybudować dom szybko i mieszkać w nim bezpiecznie, poleca się wykonanie badania gruntu (https://www.fgfg.pl/geotechnika-i-geologia-inzynierska/badania-gruntu/) jeszcze przed zakupem działki. Tylko wtedy inwestycja będzie gwarancją płynnego przebiegu prac i solidnie postawionej nieruchomości. Dzięki dokumentowi można ustrzec się od nieplanowanych wydatków, na przykład zakupu dodatkowej ziemi lub prac wysuszających mokre podłoże.

Pełen komplet dokumentów, zawierających szczegółowy opis i mapę, wydaje firma, która zajmuje się profesjonalnym badaniem gruntów. Na podstawie obserwacji lub pobranych do badań laboratoryjnych próbek, zostaje wydana opinia, stwierdzająca jakość i rodzaj gleby, zasilającej dane podłoże.

Dokumentacja badania gruntu – co zawiera?

„Zielonym światłem” dla sprzętu, który może wjechać na działkę i zacząć prace budowlane jest dokumentacja geotechniczna, która zawiera:

  • opis warunków wodnych, czyli informacji dotyczącej zalegania wód podziemnych;
  • informacje dotyczące warstw i przekrojów poszczególnych rodzajów gleb z podanymi głębokościami ich zalegania;
  • plan graficzny z naniesionymi punktami wierceń i liniami przekrojów geotechnicznych;
    • wnioski i zalecenia osoby, która przeprowadzała badanie gruntu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj